Celkem 148 stromů bude pokáceno v prostorách bývalé betonárky vedle hypermarketu OBI! Důvodem je chystaná výstavba dalších obchodních prostor.

Kácení na etapy

„Bude se kácet ve dvou etapách. V té první jde o střed pozemku, a to kvůli překládce inženýrských sítí, které se musí vyzvednout na úroveň vozovky,“ řekla Iňa Bernardová. Ta má na prvním pardubickém městském obvodě na starosti životní prostředí.

„Až celá stavba vznikne, přijde na řadu rekultivace remízu, který leží na území nadregionálního biokoridoru. Budeme dbát také na to, aby bývalé slepé rameno řeky Labe nebylo porušeno,“ prozradila.

„Proti kácení stromů jsme vždycky byli a budeme, ale plánovaná výstavba je v souladu se schváleným územním plánem, a s tím nelze prakticky nic dělat. Přihlásili jsme se alespoň do územního řízení, abychom zjistili, jaká bude výše ekologické náhrady. Byla vyčíslena na částku 980 tisíc korun, s níž jsme nesouhlasili. Nakonec jsme se dohodli na 2,7 milionech korun. Mohli jsme sice dělat různé obstrukce, ale ve finále by to nic nepřineslo,“ řekl našemu Deníku jednatel Sdružení pro ekologii Mikulovice Václav Průšek.

„Do této ceny je započítáno přesazení stávajících vzrostlých lip kolem komunikace vedoucí podél ulice kapitána Bartoše a také ze svahu od hypermarketu OBI do sídliště Závodu míru. Dále budou vysazeny nové stromy v celém bývalém sídlišti Tesla, zejména v ulicích Dašická a Na Okrouhlíku. Rovněž dojde k přesazení stromů a keřů ve vnitrobloku U Marka,“ vypočítala Iňa Bernardová.