Podpora kultury, oprava areálu barokního dřevěného kostela svatého Mikuláše a jeho oživení, takové jsou plány velinského starosty Petra Krejcara. Obec Veliny proto vstoupila do Místní akční skupiny Nad Orlicí.

„Místní akční skupiny, obecně řečeno, dobrovolně sdružují obce, menší města, malé podnikatele, spolky či neziskové organizace určitého území, kterým jde o zlepšení venkova a té části kraje, v níž bydlí. Společně formulují strategii rozvoje dané lokality, složenou z projektů jednotlivých členů, a snaží se uspět při rozdělování peněz z programu Leader,“ řekl manažer skupiny Nad Orlicí Petr Kulíšek a dodal, že program Leader je evropským programem, který poskytuje místním akčním skupinám, tzv. „maskám“ finanční podporu na realizaci strategie. „Je-li maska vybrána jako úspěšná, dostane peníze a o jejich rozdělení na realizaci jednotlivých projektů si již rozhoduje sama. Členové masky tak mají možnost ovlivnit, jakým směrem peníze investovat,“ vysvětlil Kulíšek.

V březnu se uskuteční druhé kolo výběru pro nynější evropské rozpočtové období. „Konkurence je veliká. Funguje u nás asi sto čtyřicet skupin a jen osmdesát může získat podporu. Z prvního kola již své projekty realizuje čtyřicet osm skupin. Výsledky druhého kola budou známy asi v polovině dubna,“ řekl manažer Petr Kulíšek a doplnil, že cílem skupiny Nad Orlicí je získat v dotacích až šedesát milionů korun.

Jako poslední člen vstoupila do místní akční skupiny Nad Orlicí obec Veliny. „Důležité je, že manažer i představitelé skupiny v daném regionu žijí a pracují. Myslím, že právě tato skupina je jedna z těch, která se nerozpadne, pokud neuspěje, a bude pracovat dál, což je také důležité. Navíc je pro nás přínosné, že se můžeme zúčastnit maskou pořádaných seminářů o spolcích či památkách. Zatím jsme projekt nevypracovali a chystáme, zaměřený na areál kostela svatého Mikuláše,“ sdělil starosta Velin Petr Krejcar.

Lukáš Peška