Velká lodní operace se právě odehrává na břehu Labe nedaleko Chvaletic. Říční tanker Christoph zde dělníci řežou na tři části. Jen dvě z nich se ale vrátí na vodu. Středová část lodi zamíří do šrotu.

„U každé lodě dochází časem ke slábnutí plechů a i lodě musejí procházet, stejně jako auta, technickými prohlídkami. Ty zjišťují, jestli jsou plechy natolik silné, aby nehrozilo proražení. Tankery vozí chemické látky, tak by hrozil průšvih. V případě tohoto tankeru jeho majitel usoudil, že vzhledem k blížící se platnosti ustanovení Evropské unie, že chemické tankery musí mít dvojitá dna, je na čase loď zmodernizovat. Vzhledem k tomu, že tento měl pouze jedno dno, tak se u nás předělává," popisuje Jan Halouska, člen představenstva B.G.M. holdingu, který provozuje loděnici u Chvaletic. Je to jeden ze způsobů, jak se tankery upravují. Po přebudování bude loď připravena na dalších 20 let provozu s občasnými prohlídkami.

Původně jen servis

Loděnice původně sloužila jen jako servisní středisko pro čluny, které vozily uhlí do zdejší elektrárny. Nyní je ale jednou z mála českých loděnic, kde se lodě opravují, přestavují i staví zcela nové.

„Tady u nás se původní loď rozřezala na tři části. Příď, záď a střed. Ta středová část se bude zde na místě šrotovat a na cestě k nám už je nová středová část, kterou v úterý spouštěli na vodu v lovosické loděnici," popisuje Jan Halouska další plány s tankerem.

Ten je určen k plavbě po evropských kanálech a Rýnu. Jeho původní délka byla 80,5 metrů. Protože jeden z evropských standardů je 86 metrů, čemuž jsou přizpůsobeny plavební komory, tak nová středová sekce bude delší a celá loď bude po přebudování dlouhá 86 metrů. Předtím ale v loděnici chystají velké stěhování.

„Než budeme pokračovat dál, musí být stará středová část odříznutá a odsunutá stranou. Potřebujeme kvůli tomu posunout zpět na vodu i parník Čechie, který tu také stojí na opravách. Tam se plánuje ve čtvrtek montáž nové hřídele a dokončovací práce budou probíhat, ještě když loď popluje do Prahy. Jakmile bude parník pryč, nová středová část se vyzdvihne nahoru a spojí se s původní přídí a zádí," popisuje Jan Halouska.

Dva až osm lidí

Přesuny takto velkých lodí jsou práce na celý den. Tanker do Chvaletic připlul před deseti dny a nyní jej čeká odřezávání přídě. Od příštího týdne se předpokládá, že bude probíhat samotná šrotace středové části. Znamená to postupné rozřezání na malé části.

Na rozebrání lodě pracuje kolem osmi dělníků. Samotné odřezávání lodních částí prováděli dva. Mezi jednotlivými sekcemi lodě totiž není příliš místa a víc lidí by se v úzkých šachtách nevešlo. Práci obstarávají zejména dělníci z Ukrajiny.

„U nás kvalifikovaní dělníci na tuto práci téměř nejsou. Ukrajinci jsou všechno zaměstnanci tamních loděnic, kteří mají jak léta praxe a tak všechny potřebné certifikáty. Na tyto práce jsou velice přísné normy, kontrolor prohlíží každý svár, kde se mu něco nelíbí, musí se vše předělat. Je to vysoce odborná práce a kontroly jsou důkladné," podotýká Jan Halouska.

Německý majitel na celou úpravu dohlíží. Na zádi lodi totiž i bydlí. Krom obytné kabiny je tami jeřáb, kterým na záď ukládá svoje auto.

V České republice jsou podobné loděnice jsou jen dvě, ale ve světě se o nich ví. „Pověst našich loděnic není špatná. V Německu i jinde podobná zařízení jsou, ale tady to bude asi o ceně. Od roku 2007 jsme tady takových tankerů postavilo 18," uzavírá Jan Halouska.