Na 126. Velkou pardubickou v neděli na dostihové závodiště opět dorazila celá řada známých osobností.

PARDUBICKÁ PREMIÉRA

Zazpívat českou státní hymnu při slavnostním zahájení Velké pardubické měla letos možnost přední česká mezzosopranistka Andrea Kalivodová.

„Velmi jsem si užila příjezd do cílové rovinky kočárem. Pořadatelé Velké pardubické se o mě krásně postarali, zejména tajemník Dostihového klubu Luděk Slanař, který mi poskytl skvělý servis," prohlásila Andrea Kalivodová.

„Přiznám se, že jsem ze svého úkolu na pardubickém závodišti měla trochu obavy. Dostala jsem totiž hroznou rýmu a navíc jsem v šestém měsíci těhotenství. V noci ze soboty na neděli jsem nemohla dýchat, ale naštěstí mi tu opatřili i kapky do nosu. Takže jsem si je slavnostně nakapala a všechno dobře dopadlo," vtipkovala hvězda operního nebe, která na Velkou pardubickou zavítala poprvé 
v životě. „Koně miluji. Jsou to nádherná zvířata a dostihy jsou úžasnou podívanou. Několikrát jsem zavítala do Velké Chuchle, ale 
v Pardubicích to byla moje premiéra," svěřila se Deníku.

„Hezky jsem si tu popovídala s lidmi, kteří na Velkou pardubickou jezdí pravidelně. Mám radost, že se tu zatím nestal žádný vážnější problém. Asi jsme přivezli do Pardubic štěstí," přemítala Andrea Kalivodová. Jen s počasím se jí přání nesplnilo.

„Bylo tu krásně, jen mi přece jen byla trochu zima. Přivítala bych, kdyby bylo tak patnáct stupňů Celsia, což se bohužel nestalo," doplnila sólistka pražského Národního divadla, která svého prvního úspěchu dosáhla právě v Pardubicích.

Tehdy se stala absolutní vítězkou celostátní pěvecké soutěže konzervatoří.

Pravidelným návštěvníkem Velké pardubické je i známý hudebník, zpěvák, herec a moderátor Ondřej Havelka. „Nemohl jsem tu chybět. Jsem milovníkem turfu a Velká pardubická je vrcholem celé sezony," řekl Ondřej Havelka, který se na pardubickém závodišti poprvé objevil v roce 1963 a od té doby propadl jeho kouzlu.

FANDIL RŮŽIČKOVÉ

„V poslední době mám to štěstí, že sem jezdím pravidelně," podotkl dostihový expert, který letos věřil koni trenérky Martiny Růžičkové.

„S Martinou se známe dlouho, navíc je velkou fanynkou našeho bandu. Moc jsem si přál, aby její Charme Look zvítězil. Proto jsem se rozhodl na tohoto koně také vsadit. Tato sázka měla být energetickým poselstvím," vyjádřil se Ondřej Havelka.

DOSTIHY HO POHLTILY

Loni přijel pouze na „kukandu", letos už si prý Velkou pardubickou užíval se vším všudy.

Herec a moderátor Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy nechyběl mezi diváky slavného dostihu podruhé 
v životě. „Vždycky jsem si říkal, co ti lidé na dostizích vidí a proč na ně chodí. Minulý rok jsem potkal svou přítelkyni Zuzanu, která je velkou koňařkou. Dali jsme si společný dárek, že jsme se vydali na Velkou pardubickou. Byl to obrovský zážitek pro nás oba," přiznal Ruda
z Ostravy. „Zuzanka je mezi koňmi od pěti let. Dokonce se zná s Josefem Váňou starším, který ji trénoval. Popřáli jsme celé jeho rodině hodně štěstí a poprosili ho, aby za nás pokopal mladého Pepíka. Samozřejmě jsme dali i fotečku," líčil Michal Kavalčík, který si letos přivezl ještě další posilu – svého syna Alexe.

„Dostihy se mu moc líbí. Baví ho poznávat koně a užívá si, že tu může pít nealkoholické šampaňské. Měli jsme štěstí i při sázení. Jsme sice sváteční sázkaři, ale vyhráváme. Zatím jen po stovkách korun. Nejsme zas takoví střelci jako někteří kolegové. Ti tu klidně vsadí třeba za deset tisíc korun," pravil populární bavič.

Velkou pardubickou bere jako jednu z nejvýznamnějších sportovních a společenských událostí v roce.

„Jezdím na ni pravidelně. Chápu to jako svou společenskou povinnost. Navíc miluji koně. Proto každou druhou říjnovou neděli vyrážím do Pardubic," vysvětlil moderátor Libor Bouček, který vždy pokouší i paní Štěstěnu při sázkách.

„Mám štěstí, že jsem zatím vždycky odtud odjížděl s plusovou bilancí," nastínil oblíbený moderátor.

SÁZKAŘSKÝ MAJSTRŠTYK

„Můj největší sázkařský majstrštyk se stal při památném dostihu, kdy Tiumen dokázal ze zadních pozic finišovat až na první místo, i když už tomu snad nikdo ani nevěřil," pravil Libor Bouček, který v neděli věřil hlavně favoritům.

„Vítězství jsem přál jednomu z největších smolařů v historii Velké pardubické Nikasovi s žokejem Markem Stromským," svěřil se Deníku.

(td, rt, baz)