Historie Velké pardubické se píše už od roku 1874. Patří k nejstarším a nejtěžším dostihům kontinentální Evropy. Letošní pohár pro vítěze prestižního dostihového závodu vznikal pod rukama sklářů ze Světlé nad Sázavou.

„Pokud bychom se věnovali pouze výrobě poháru a ničemu jinému, časovou náročnost odhaduji asi na 10 dní v kuse,“ řekl o procesu výroby majitel rodinné sklářské firmy Tomáš Kučera ze Světlé nad Sázavou, jehož firma má zajištění křišťálové trofeje pro vítěze letošní Velké pardubické na starosti. Reálně je ruční výroba broušeného poháru ale rozložena do několika měsíců, během nichž pohár projde rukama řemeslníků v několika dílnách.

Detailní práce

Práce na letošním poháru byla specifická v tom, že vzhledem k zániku firmy, která výrobu zajišťovala v minulosti, došlo i ke ztrátě několika forem, které bylo třeba nahradit. Až poté následoval klasický postup, detailní práce, která zahrnovala výrobu dvou samostatných, ale na závěr všech prací k sobě slepených částí poháru.

Pohár pro vítěze 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se již dávno vyrábí. Poctivě ručně.Pohár pro vítěze 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se již dávno vyrábí. Poctivě ručně.Zdroj: Slavia pojišťovna

„Obě části se musí nejprve vyfoukat a zbrousit nahrubo, což dá poháru prvotní tvar. Na brusírně se následně předkreslí vzor, aby brusič věděl, kde udělat tah a který prostor naopak vynechat. Po broušení následuje chemické leštění, čímž vzniknou ty krásné lesklé řezy. Pak se pohár vrací zpět na brusírnu, kde se udělají tenké matové řezy,“ vysvětlil Kučera. Pohár pokračoval návštěvou barevny, kde ho řemeslníci oblékli do oranžové barvy. Práce zakončili odborníci pískováním motivu Muchovy podobizny Josephine Crane Bradley, kterou kdysi použil pro reklamní plakát Slavia pojišťovny, a již firma jako svůj symbol používá dodnes.

Kolotoč kvalifikací na Velkou pardubickou se roztáčí. První koně si vyjeli vstupenku na Velkou pardubickou. Dostihy letos čeká změna.
První koně si vyjeli vstupenku na Velkou pardubickou. Dostihy letos čeká změna

Vrcholem celé překážkové sezony je od nepaměti Velká pardubická. V pořadí již 133. ročník Velké pardubické se poběží v neděli 8. října. Závod je vypisován pro šestileté a starší koně. Dostih na 6900 metrů se běží o celkovou výhru 5 milionů korun. Po celou letošní sezonu si navíc bude Dostihový spolek připomínat 30. výročí svého založení. Pořadatelé dostihů na Pardubickém závodišti tak lákají na delší a bohatší sezonu.

Velká pardubická je sportovní událostí i společenským svátkem. Podívejte se na fotografie z historie i současnosti slavného dostihu.