Dick Francis, který zemřel v neděli ve věku 89 let, je nerozlučně spjat také s pardubickým závodištěm.
Jako autor populárních detektivních románů z dostihového prostředí si nenechal ujít nejslavnější český závod – Velkou pardubickou. Zdejší závodiště navštívil celkem třikrát, naposledy v roce 2004.

„Setkal jsem se s ním a působil na mě dojmem seriozního a důstojného pána,“ uvedl Tomáš Dvořák, který byl asistentem senátorky a překladatelky Francisových románů Jaroslavy Moserové.

Jaroslava Moserová, která zemřela v roce 2006, nebyla však jen Francisovou dvorní překladatelkou. Se slavným britským spisovatelem ji pojilo i dlouholeté přátelství.

„Doktorka Moserová se s Dickem Francisem stýkala pravidelně. Vždy, když měla cestu do Velké Británie, tak se u něj zastavila. Konzultovali spolu překlady Francisových románů. Od roku 2000, kdy se Francis přestěhoval na Kajmanské ostrovy, se už tak často nevídali,“ přiblížil přátelství mezi spisovatelem a „jeho“ překladatelkou Tomáš Dvořák.

Dick Francis v minulosti na Dostihové závodiště v Pardubicích zavítal celkem třikrát. Poprvé se ve městě perníku objevil v roce 1974 na Velké pardubické. Další návštěva se datuje do roku 2001.

„V dubnu 2001 se na půdě zdejší univerzity setkal i s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Opět zavítal rovněž na pardubické závodiště, kde ve stájích obdivoval trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána. Prošel si i dráhu a prohlédl si překážky včetně slavného Taxisova příkopu,“ řekl PR manažer závodiště Dušan Korel.

Potřetí se Francis na závodiště vypravil společně s Jaroslavou Moserovou v roce 2004, kdy sledovali druhé vítězství Registany ve 114. Velké pardubické.

„V paddocku ho hodně zajímali angličtí koně. Bylo znát, že závod je pro něj strhujícím zážitkem. Po celou dobu závodu fandil a komentoval dění na place,“ vzpomíná na své setkání se slavným spisovatelem Tomáš Dvořák.

Lukáš Dubský