Hodně přes dvě stovky skautů a skautek z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje se sešly v sobotu pod Kunětickou horou. Konala se zde totiž tradiční soutěž ALKO, což je zkratka názvu pro ALobalovou KOuli. „Celý rok děti ze skautských oddílů sbírají hliníkové obaly od čokolád, víčka od jogurtů nebo plechovky, aby je pak mohly zabalit do koule. S ní pak týmy z různých koutů republiky měří své síly při rozmanitých disciplínách, například shazování kuželek, lanové překážky, přenášení koule na lopatě, kriket či boj o kouli,“ vysvětlil Pardubickému deníku vedoucí akce ALKO 2011 Martin Koudelka.

Po letech tradičně. Zase pod Kuňkou

Soutěž se letos konala pod vedením mladého týmu z pardubického skautského střediska Polaris po několikaleté pauze, ale zato na tradičním místě – pod Kunětickou horou. Letos pořadatelé očekávali účast až 300 skautů a skautek. Nakonec jich bezmála opravdu tolik bylo. Při slunečném odpoledni bylo možné přímo pod hradem vidět skupinky mladých lidí s mnoha alobalovými koulemi. Ty největší měly v průměru i několik desítek centimetrů!

Kromě hlavního závodu si účastníci vyzkoušeli různé aktivity pod vedením Ekocentra Paleta či občanského sdružení Město na kole. Večer po vyhlášení výsledků pak na děti čekala dobrodružná hra přímo v centru Pardubic, opět s ekologickou tematikou.

„Akce se koná symbolicky v termínu blízkém Dni Země a jejím hlavním cílem je vést děti k ekologickému uvažování. Hliník je totiž jednou ze surovin, jehož výroba je mnohonásobně dražší než jeho následná recyklace, a přesto ho každoročně mnoho končí na skládkách. Právě sbírání alobalu v dětských oddílech často vede k tomu, že alobal třídí celá rodina a mnohdy se přidají i známí, čímž pak tato akce pochopitelně plní svůj účel,“ vysvětlil nám hlavní důvody celé akce Martin Koudelka.