Jednu z nejpočetnějších diplomatických delegací ve své novodobé historii hostily v sobotu Pardubice.

Podle informací z ministerstva zahraničních věcí přijelo na návštěvu města perníku pětadvacet velvyslanců z různých koutů světa včetně Argentiny, Brazílie, Filipín, Jižní Koreje, Mongolska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Norska, Turecka, Belgie, Lucemburska či Kypru.

„Pardubický kraj jsme zvolili proto, že není daleko od Prahy a nabízí vše, co velvyslance zajímá – kulturu, průmysl i sport,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

Dopoledne velvyslance přijal v Historickém sále pardubické radnice primátor Jaroslav Deml. „S mnoha velvyslanci už se známe a spolupracujeme s nimi. Věřím, že to bude podobné i s těmi, kteří tu jsou poprvé,“ pravil primátor, který delegaci zaujal mimo jiné vyprávěním o vzniku pardubického půlkoně.
Velký úspěch měl také perník. Když velvyslanci dostali perníkovou chaloupku, žertovali, jestli to bílé, čím je ozdobena, je sníh. „To by bylo fajn na vánoční setkání,“ vtipkovali někteří členové delegace, která si po setkání s hejtmanem Ivo Tomanem prohlédla historické centrum města včetně zámku. Odpoledne velvyslanci strávili na závodišti, kde sledovali kvalifikaci na Velkou pardubickou a zároveň si tu mohli sami vyzkoušet ozdobit perník.

„Jsme vděční, že nám ministerstvo umožňuje navázat větší kontakty i s regionem. Na vlastní oči se můžeme přesvědčit, že Česká republika (ČR) nabízí řadu krásných překvapení a míst, která stojí za to vidět,“ řekla brazilská velvyslankyně Leda Lucia Martins Camargo. „Doufám, že s krajem i městem navážeme intenzivnější vztahy. Už proto, že v naší zemi je velmi výrazná kultura chovu koní,“ sdělil argentinský velvyslanec Juan Eduardo Fleming.

„V ČR jsem teprve osm měsíců. V Pardubickém kraji jsem vnímal mnoho styčných bodů s mou zemí, ale také spoustu odlišností. My například nemáme tolik koní a perník,“ usmíval se lucemburský velvyslanec Jean Faltz. „Mnoho Čechů zná Kypr jako turistickou destinaci pro dovolenou, ale myslím, že by bylo dobré, kdyby také Kypřané přijížděli do ČR, nezůstávali jen v Praze a zamířili i do regionů,“ uzavřel kyperský velvyslanec Achilleas Antoniades.