Kapacita sálu, který pro účely veřejného projednávání vyjednalo Ministerstvo životního prostředí nedostačovala ani zdaleka zájmu obyvatel. Petici proti spalovně, kterou se společnost AVE vybudovat v nedalekém Rybitví, podepsalo na 47 000 lidí. Mnozí z nich přišli svou nespokojenost s možným zdrojem znečištění vyjádřit osobně a atmosféra nejen v sále i předsálí, kde se tísnily davy lidí mohla připomínat svou náladou i revoluční časy před dvaceti lety.

Spalovna? Jednání trvalo jen pár minut a bylo přerušeno

Transparenty s hesly, které varovaly před zdravotními riziky, ženy s kočárky a malými dětmi v náručích, i to včera dotvářelo kulisu veřejného projednání záměru spustit u Pardubic velkou spalovnu průmyslových odpadů. Přišlo velké množství bojovně naladěných lidí. Takové, že jednání trvalo pouhých sedmnáct minut a bylo po všem. Politikům i bouřícímu davu se podařilo donutit představitele ministerstva životního prostředí, aby jednání, které ani pořádně nezačalo, bylo přesunuto na jiný termín a zejména do jiných prostor, kam se již všichni zájemci vejdou.

Okřikla primátora

V rámci řízení EIA se včera měla veřejnost vyslovit k projektu modernizace spalovny průmyslových odpadů v Rybitví. Sál pardubického ABC klubu ještě před půl čtvrtou odpolední, kdy byl stanoven začátek projednávání, doslova praskal ve švech. Co bylo ale pro pořadatele akce ještě horší, značná část z nich se dovnitř vůbec nedostala.

Není divu, loňskou petici proti spalovně podepsalo téměř padesát tisíc lidí. A kapacita sálu vybraného k jednání měla sotva několik stovek míst. Již ve foyer se tvořila fronta těch, kteří se podepisovali pod memorandum určené ministerstvu životního prostředí, které vydalo kladný posudek na záměr projektu spalovny. A táhla se až ven daleko ze dveří. Lidé do ruky dostávali i lístek s informací, aby nejdříve nechali promluvit mluvčí samospráv a občanských sdružení. Jenže události nabraly mimořádně rychlý spád a k žádnému projednání odborných záležitostí vůbec nedošlo. „Bohužel jsme neodhadli počet zájemců,“ uvedla do mikrofonu z pódia ředitelka odboru posuzování vlivu na životní prostředí ministerstva Jaroslava Honová.

Následoval výbuch hněvu – sálem burácely výkřiky, hučení a pískot. Mikrofonu pod pódiem se hned ujal Jan Tichý (ČSSD), náměstek pardubického hejtmana, a vyzval k tomu, aby se jednání opakovalo. „Aby se sem dostali všichni, kteří se chtějí vyjádřit. Lidí venku je možná jednou tolik.“

Po něm se technické poznámky ujal další vysoký představitel komunálních politiků, tentokrát z opačného tábora. Jaroslava Honová jej však zřejmě nepoznala, na rozdíl od lidí uvnitř v klubu. „Prosím, představte se nejdříve,“ napomenula jej ostře jak žáčka prvního stupně základní školy. „Jmenuji se Jaroslav Deml a jsem primátor Pardubic,“ vyhověl příkazu a vyvolal tím další výbuch veselí a hněvu přítomných.

Slovní přestřelka, při které místní politici trvali na dodržení vyhlášky, podle níž má být každému umožněno se jednání zúčastnit, již trvala jen krátce a představitelka ministerstva se dala na ústup.

Pro zhruba čtvrthodině rozhodla, že se jednání uskuteční jindy a jinde. „V Pardubicích je rekonstruovaná krásná aréna, kam se vejde deset a půl tisíce lidí,“ navrhl Deml místo, kde se bude znovu bojovat proti spalovně. K tomu se v úterý připojila i další dvě významná města – Hradec Králové a Chrudim.

Vypjaté emoce

„Chápu, že s lidmi pracují emoce, bohužel to šlo na hlavu ministerstva,“ uvedla Jaroslava Honová, která s takovým průběhem vůbec nepočítala. „Tohle se mi ještě nestalo, ač už to dělám osmnáct let. Trošku se z toho stal volební mítink,“ dodala zaraženě a překvapeně zároveň.

Spalovna: debata přesunuta

Den D nastal v úterý pro pardubickou veřejnost. V ABC klubu se konalo veřejné projednání záměru a dokumentace na modernizaci spalovny průmyslových odpadů v Rybitví. Rakousko – česká společnost AVE CZ se zde snaží prosadit projekt znovuobnovení spalovny, která by ročně likvidovala desítky tisíc tun nebezpečných látek. Projekt přes drtivý nesouhlas občanů města i politiků získal kladný posudek ministerstva životního prostředí. Lidé v úterý měli jednu z posledních možností představitele ministerstva přesvědčit, aby spalovnu nepovolilo, a dostavili se v hojném počtu.

Jenže jednání ani pořádně nezačalo a již bylo přerušeno. Lidé se do sálu nevešli a politikům se podařilo dosáhnout toho, že se uskuteční v mnohem větších prostorách.
Nevhodně zvolený sál byl jedním z hlavních důvodů, proč se veřejné jednání ohledně spalovny ani nerozjelo. Do ABC klubu se totiž dostavilo přes tisíc lidí, což bylo nad jeho možnosti. Ministerstvo životního prostředí, které jednání svolalo, jej tak muselo přerušit pod tlakem okolností a vypjatých emocí rozhořčených občanů v sále.

„Mohli předpokládat, že přijde hodně lidí, vždyť petici proti spalovně jich podepsalo téměř padesát tisíc,“ podivoval se nad postupem státní instituce jeden z účastníků. A kolik lidí se sem včera vypravilo, v drtivé většině s cílem zmařit kontroverzní projekt spalovny? „Máme přes dvanáct set podpisů,“ uvedla žena, která u vchodu do sálu pomáhala s agendou memoranda adresovaného do Prahy na ministerstvo. Lidé v něm vyjadřovali nesouhlas s tím, že záměr na modernizaci získal jeho kladný posudek.

Nový termín jednání nebyl včera stanoven, a stane se tak po domluvě s městem a krajem. Obě samosprávy totiž trvají na tom, aby se uskutečnilo v největším možném prostoru města, a tím je sportovní aréna pro deset a půl tisíce lidí. Podle Jaroslavy Honové z ministerstva k němu dojde ještě v listopadu.