Další budova spojená s historií Pardubic musí ustoupit novým projektům. Dům na Hlaváčově ulici je podle developera ve špatném technickém stavu a půjde tak k zemi. Nově tu má vzniknout 73 bytů a ateliérů, 107 podzemních parkovacích míst i komerční prostory.

Budova, která měla nepřehlédnutelný oblouk s nápisem Palace nad vchodem, v minulosti sloužila jako hotel s restaurací, kavárnou a barem. Pro Pardubáky známý hotel Palace přestal fungoval v roce 1948. Později si restaurace, která byla v přízemí hotelu naproti starému nádraží, vypůjčila název Veselka od historicky známé budovy v centru Pardubic. Ani to ji však nezachránilo. Posledních několik let je v místě bývalého hotelu ubytovna, která lákala na levný nocleh.

Na zelené ploše u Paláce Pardubice bude park. Město tam přidá stromy, keře a lavičky.
Plánovaný hotel u obchodního centra nahradí park. Hlídat ho budou kamery

Současný majitel a investor v jedné osobě, společnost BICZ Residence, už rozhodl o budoucí podobě i novém názvu, který má více reflektovat záměr budovy. Objekt s byty tak znovu ponese název Palace Pardubice.

Byty i obchody

Kvůli zhoršujícímu se stavu budovy developer už postupně snižuje ubytovací kapacity. Do konce tohoto roku bude ubytování ukončeno úplně. V budoucnu tak 230 lůžek ubytovny nahradí moderní byty a obchody.

Tesla byla synonymem úspěšného podniku, který vyráběl více než oblíbené elektrospotřebiče. Když sláva továrny vyhasla, ve městě po ní zůstal opuštěný areál.
Z opuštěné Tesly vzniká nová čtvrť pro 750 obyvatel, supermarket i laboratoře

„K dispozici budou byty všech kategorií, od 1kk až do 5kk. Zvolili jsme zajímavou kombinaci vytápění, kde hlavní část bude zajištěna tepelnými čerpadly a doplňkovým zdrojem bude centrální zásobování dálkovým teplem,“ přiblížil projektový manažer David Rovný, podle kterého projekt zahrnuje i přípravu na fotovoltaiku, ale ta by na domě měla vzniknout až po dostavbě a prodeji bytů. V místě vznikne i 107 parkovacích míst.

Nový majitel chce s demolicí a následně stavbou začít na jaře příštího roku.

„V současné době jsme ve fázi inženýringu, zajišťování stanovisek dotčených orgánů státní správy a samosprávy, chtěli bychom podat žádost o stavební povolení ještě v tomto roce,“ sdělil Rovný s tím, že hotovo má být do konce roku 2025.

Pardubáci tak přijdou o další historickou budovu, která v Pardubicích fungovala od roku 1850. „Rozhodně nemáme v úmyslu zpochybňovat bytovou výstavbu, nicméně je škoda, že při tom nenávratně zmizí jeden objekt spojený s historií města,“ vyjádřil před časem své zklamání nad chystaným projektem Jan Řeháček z Klubu přátel Pardubicka.

Město se chystá vybudovat azylový dům pro muže, doplněný o nízkoprahové denní centrum, ordinaci pro osoby bez přístřeší a noclehárnu pro muže a ženy. Toto centrum má vzniknout v ulici Na Staré poště, kde dnes dvě z těchto služeb fungují.
V Pardubicích přibývá bezdomovců. Město pro ně postaví azylový dům z kontejnerů

Podle developera se zastaralou ubytovnou nešlo naložit jinak.

„Vzhledem k okolní zástavbě bylo rozhodnuto, že nejvhodnějším způsobem využití bude objekt pro bydlení,“ dodal Rovný, který zastupuje společnost BICZ Residence David.

Palace Pardubice

Naproti takzvanému starému nádraží stojí objekt, kde byl od roku 1850 hotel U Kněžny Libuše, později hotel Koubek, od roku 1930 byl pak objekt znám pod označením hotel Palace. Zde se nacházela oblíbená restaurace, kavárna a bar a také 60 hostinských pokojů. Svému účelu přestal sloužit po roce 1948.

Zdroj: Klub přátel Pardubicka