Veselka byla postavena na konci 17. století na rohu třídy Míru a Masarykova náměstí, tehdy ještě přízemní budova měla sloužit jako hostinec. 

V 19. století Veselku koupil Jan Kašpar, dědeček slavného aviatika, který ji přestavěl na hotel. Právě tam se první český aviatik v roce 1883 narodil. Kašpar nechal přistavět i sál Odeon, který se stal kulturním centrem, konaly se v něm plesy, divadelní představení i koncerty nejznámějších hudebníků jako Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka. „Mezi klíčové události patří také pobyty prezidentů Masaryka a Beneše,“ řekl historik Jiří Kotyk.

Poté převzala hotel rodina Košťálů, která vybudovala biograf Imperiál. Arnošt Košťál navíc bojoval proti nacistické okupaci, v hotelu pod falešným jménem zaměstnal jako číšníka člena skupiny parašutistů z operace Silver A.

„Mezi zajímavé osobnosti patří samozřejmě hoteliér Arnošt Košťál, který pomáhal Josefu Valčíkovi, zaměstnal ho a pak na to doplatil vlastním životem,“ připomíná historik Kotyk.

Poté Veselku převzali Němci a od té doby její sláva začala upadat a budova už jen chátrala, místo hotelových pokojů vznikly kanceláře. 
Naposledy mohli Pardubáci Veselku vidět 26. srpna 1972, kdy byla kolem šesté hodiny ráno zbourána. Nálože tak odpálily kus historie Pardubic. Na odstřelení legendárního pardubického hostince se tehdy přišly podívat davy lidí. 

„Pro lidi to byla show, ale někteří si na budovu zvykli, chodili tam často a rádi, pro ně to byla velká rána. Znal jsem člověka, který si vzal na památku z Veselky kámen, který je teď v držení Klubu přátel Pardubicka. Možná je to jediný kámen, který se z Veselky zachoval,“ uvažuje Kotyk.

PŘIPOMENOUT JI MÁ NOVÁ MODERNÍ BUDOVA
Na místě, kde dříve oblíbený hotel stával, v roce 2008 vyrostl polyfunkční dům Magnum. Dnes hotel připomíná jen pamětní deska a Tržiště Veselka.

Na Masarykově náměstí mezi moderními stavbami Magnum a ČSOB pojišťovny má však nyní vzniknout budova, která bude po slavném hotelu pojmenována. „Nová budova Veselku nepřipomene a budovy jsou již na Masarykově náměstí nacpané jedna na druhé takovým způsobem, že už přestalo být náměstím,“ myslí si historik. 

Společnost, která chce devítipatrovou budovu postavit, to vidí ale jinak. „Budova zapadne do terénního reliéfu, maximálně se začlení do lokality a přispěje k dotvoření roztříštěné centrální polohy současné zástavby,“ uvádějí zástupci developerské společnosti na svých webových stránkách.

STAVBA BUDOVY JE PŘERUŠENA JIŽ MĚSÍCE
Stavba Nové Veselky ale začala již v roce 2015 a dokončena měla být letos na jaře. Místo nejmodernější budovy se ale na rušném náměstí už dva roky tyčí bílé ploty, které skrývají pouze hromady hlíny. 

„V současné době je budova ve výstavbě, ta je ale částečně přerušena, obnova je plánována na přelom roku 2017 a 2018,“ říká Michal Franc, jednatel společnosti, která si od stavby slibuje, že to bude nejmodernější a provozně nejúspornější administrativní a obchodní budova v centru Pardubic. „K dokončení by mělo dojít v druhé polovině roku 2019,“ dodává Franc.

Stavba byla pozastavena kvůli jednání investora s nájemníky. „Jednalo se s budoucím uživatelem o plánech, jak by se měl objekt využívat. Nahoře budou administrativní plochy, které si bude pronajímat pouze jeden klient,“ vysvětluje Franc.

Nová Veselka bude obsahovat jak administrativní prostory ve třetím až osmém podlaží, tak obchodní prostory. Obchody, které obsadí první a druhé podlaží, své nájemníky ještě nemají. „O to, kdo si bude pronajímat obchodní plochy, se bude teprve soutěžit,“ uzavírá jednatel společnosti.   Lada Součková