Město Pardubice rozhoduje, co udělá se svou dominantou – Zelenou bránou. O tom, zda věž bude omítnutá shodně s předbraním, nebo zůstane kamenná, hlasovalo během dvou měsíců 1813 lidí. „Pro omítnutí Zelené brány se vyjádřilo 56 procent lidí, ostatní by preferovali, kdyby zůstala taková, jaká je dnes,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš. Aby věž zůstala kamenná a byla ochráněna takzvanou konzervací, si přálo 801 hlasující.

Teplotní šoky

K verzi s omítkou se přiklánějí také odborníci. „Omítka je pro bránu vhodnější, protože tlumí teplotní rozdíly a chrání zdivo. Na tak vysokou věž velmi působí rozmary počasí. Věžové těleso dostává teplotní šoky, protože zdivo je velmi masivní – o šíři několika metrů. V létě zůstává jádro zdiva i interiér chladný, zatímco líc se rozpálí. Dochází tak k teplotnímu pnutí a kvůli roztažnosti také ke statickým poruchám. Rovněž na ni působí deště, které jsou v Pardubicích často kyselé,“ vysvětlil Jan Kadlec z Národního památkového ústavu v Pardubicích. Omítku navíc měla brána od svého počátku, zdivo bylo odkryto až v roce 1912.

Další možností je nechat zdivo odkryté a provést konzervaci, metoda ale nevyřeší přímé teplotní namáhání.

Zvláštností je, že v anketě bylo možné hlasovat opakovaně. „Vycházeli jsme z toho, že jedna IP adresa může sloužit více lidem, například rodině, a nebylo by správné tak omezit možnost hlasování pro některé z nich,“ informovala tisková mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Oprava začne za rok

O tom, jakou formou se brána opraví, budou rozhodovat pardubičtí zastupitelé pravděpodobně ještě letos. V roce 2020 by pak město chtělo zahájit opravu. „Výsledek ankety je pro mě příjemným překvapením. S ním to snad zvládneme schválit i v orgánech města,“ uvedl zastupitel Jakub Kutílek.

Současně se zmiňovanou anketou běželo ještě jedno hlasování, které zjišťovalo, zda by lidé povolili pod Zelenou bránou průjezd cyklistů. Pro tuto variantu bylo 63 procent hlasujících, 37 procent účastníků by vjezd cyklistům zakázalo. Do této ankety se zapojilo 571 hlasujících.