Na Pardubicku by přímou volbu podpořil starosta Sezemic Martin Staněk a starosta Holic Ladislav Effenberk. „Nemám s přímou volbou problém, je ale potřeba rozsáhlá změna legislativy, nedá se to vyřešit jednoduchým přepsáním volebního zákona,“ řekl Effenberk.
Primátor Pardubic Martin Charvát by přímou volbu uvítal u menších obcí. „Přímá volba starostů by přicházela v úvahu při změně zákona o obcích a volbách. Nebál bych se jí, ale musí se počítat s tím, že by se mohlo stát, že se starostou stane někdo, kdo nebude zastupitele stmelovat, ale rozdělovat. Přímá volba by mohla být řešením pro malé obce, kde není dostatek lidí na řízení obce. V tomto případě uvažuji i o řízení obce pouze starostou za podpory úřadu. Hranici tohoto řízení vidím okolo 200 obyvatel,“ uvedl Charvát.
Ostatní starostové měst na Pardubicku ale přímou volbu nechtějí. „Pokud se nezmění celý systém zákona o obcích, je přímá volba starostů nesmysl,“ konstatoval starosta Dašic Petr Zikmund. Bez zásadních změn ve fungování rady a zastupitelstva ji za nesmysl považuje i starosta Lázní Bohdaneč Miloš Karafiát. „Zatím mě nikdo nedokázal přesvědčit, že by bylo lepší, kdyby byl starosta volen přímo,“ přidala se starostka Chvaletic Blanka Zaklová.
ZE STAROSTY FIGURKA
„Za současného stavu, kdy v obcích a městech rozhoduje rada a zastupitelstvo jako kolektivní orgán, nemá přímá volba starostů žádný smysl. Současný systém, kdy volební strana jde do voleb se svým kandidátem na starostu a ve volbách uspěje a plní s podporou koaličních partnerů volební program, na kterém se shodnou, je v pořádku. V případě, kdy starosta bude zvolen přímo a nenajde podporu většiny zastupitelů, bude pouze figurka reprezentující svoji obec bez možnosti vlivu na činnost samosprávy,“ konstatovala starostka Přelouče Irena Burešová.
Upozornila, že by zvolený starosta mohl zůstat jako „sám voják v poli“ a pouze by vykonával úkoly rady a zastupitelstva bez ohledu na svůj názor. S tím souhlasil i starosta Horního Jelení Petr Tupec. „Nezaručí se, že většinově zvolený starosta bude mít i většinovou podporu pro konstruktivní jednání v zastupitelstvu,“ řekl Tupec.
ŠIRŠÍ KOMPETENCE
Logicky se tedy nabízí otázka, zda by v případě, že by došlo k zavedení přímé volby, měli mít starostové širší kompetence. Pro by v Pardubickém kraji bylo 17 starostů, tedy 68 procent. Na Pardubicku se pro vyjádřilo pět z osmi starostů – Charvát, Effenberk, Karafiát, Zikmund a Tupec.
„Pokud by starostové opravu byli voleni přímo, jiné řešení než rozšířit jejich kompetence by nebylo,“ popsal Karafiát.
„S rozšířením pravomocí souhlasím proto, aby nedocházelo k patovým situacím, které můžeme pozorovat na Slovensku. Tam se stává, že starosta je v opozici k zastupitelstvu, které mu nevyjadřuje podporu, a v takovém případě se nedá nic odsouhlasit,“ řekl Tupec.
Starostka Přelouče je proti rozšíření kompetencí. „Máme u nás systém, kde nevládnou jedinci, ale kde se vychází z rozhodování většiny, a já osobně tento systém kolektivního rozhodování upřednostňuji,“ uvedla Burešová. Podle chvaletické starostky Blanky Zaklové by tím ztratilo svou funkci zastupitelstvo.
„Odpovědnost by měla ležet na všech zastupitelích, případně radních, a to i pro samotnou bezpečnost starostů,“ uvedl starosta Sezemic Martin Staněk.