Věznice v Pardubicích má 140 dozorců a strážných. Aktuálně tu ale hledají 11 nových zaměstnanců, chybí dozorci, strážný, zástupce vedoucího nebo příslušník prevence. Dlouhodobě se tu nedaří sehnat ani psycholog. Loni byla situace ještě horší - ve věznici chybělo 24 zaměstnanců.

Záběry z videa, kde si vězni na cele Pardubické věznice rozdělali oheň a smažili řízky.
Video s vězni smažícími řízky? Telefony se do pardubické věznice pašují běžně

Podle mluvčí Zuzany Janíkové se v Pardubicích loni podařil nábor nových příslušníků.

Na čem nejčastěji uchazeči pohoří a s čím se potýkají? Dozvíte se v části článku pro členy Deník klubu.

Zabrala kampaň s názvem „Jistota v nejisté době“.

„Za poslední rok jsme do služebního poměru přijali 24 příslušníků,“ sdělila mluvčí Věznice Pardubice.

679 vězňů

Svůj trest si v krajském městě nyní odpykává 679 odsouzených, což představuje naplněnost na 104 procent. Tabulková kapacita věznice je přitom 655 odsouzených.

Podle mluvčí je práce ve věznicích psychicky i fyzicky náročná. Většina odmítnutých zájemců neprojde psychotesty, které jsou zaměřené na emoční stabilitu.

„Příslušníkem může být občan starší 18 let, minimálně se středoškolským vzděláním s maturitou, trestně bezúhonný. Samozřejmostí je zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost k výkonu služby. Ale musím zmínit, že jedním z důvodů, proč je zájemců o práci ve Vězeňské službě ČR méně, je fakt, že zaměstnanci nesmějí mít u sebe mobilní telefon a zejména mladší ročníky toto nechtějí při svém pracovním zařazení podstoupit,“ přiblížila Janíková.

Součástí přijímacího procesu jsou také psychologické a fyzické testy, například kliky, leh a sed a běh na 1 kilometr.

Zájemce věznice podle Janíkové láká na až stotisícový náborový příspěvek a plat od 31 do 46 tisíc, další ohodnocení pak závisí na praxi. Mezi další benefity patří také šest týdnů dovolené, bezplatné využívání posiloven, tělocvičen nebo po 15 letech ve službě na nárok na výsluhy a každoroční čtrnáctidenní ozdravný pobyt.

Agresivita roste, personál chybí

Nedostatek dozorců i přeplněnost českých věznic způsobuje i větší agresivitu trestaných.

„Ten stav nepřispívá k dobrým vztahům. Často zaznamenáváme neadekvátní chování a agresivitu ze strany vězněných, na kterou jsme ještě nedávno nebyli zvyklí. Případů fyzického napadení bylo dříve do deseti za rok. Loni jich bylo 48 čili téměř každý týden,“ uvedl v minulosti Šéf Vězeňské služby Simon Michailidis.

Brutální vraždu seniorky z listopadu roku 2022 začala projednávat pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Na lavici obžalovaných stanula dcera zavražděné se svým partnerem.
Pardubický soud rozkrývá neuvěřitelně krutou vraždu s vrtačkou a kyselinou

Ředitel Vězeňské služby ČR také tvrdí, že se snaží zajistit důstojný výkon trestu i v existujících podmínkách. Větší starost mu ale dělá přetíženost personálu, protože na počet vězňů je ve srovnání s vyspělými vězeňskými systémy v zahraničí, málo příslušníků, tak odborného personálu.

„Ve srovnání například s Rakouskem či Švédskem máme dvojnásobné počty vězněných osob. Tyto země mají srovnatelný počet obyvatel, ale zato poloviční nebo menší než poloviční počty vězněných osob při přibližně stejné bezpečnosti,“ řekl pro Deník Michailidis.

V Pardubicích se pak podle mluvčí zdejší věznice stále více objevuje i drogová problematika nebo případy odsouzených s duševními poruchami.

Komisař soudu předvedl praktickou ukázku se samonabíjecí puškou značky CZ 858 Tactical 4V. (Zbraň byla zabezpečena, tak aby z ní nebylo možné nyní střílet.)
Alkohol, marihuana a zbraň. Žena za pokus o vraždu manžela dostala podmínku

Podle informací ČTK za loňský rok přibylo zhruba 400 vězňů, od začátku letošního roku vzrostl jejich počet o dalších více než 640 lidí. Celkem si tak tresty v českých věznicích odpykává skoro 20 tisíc lidí. Statistiky pak také poukazují na to, že ve věznicích chybí několik tisíc odsouzených, kteří do výkonu trestu nenastoupili.

Nejvíce odsouzených si má, podle loňských statistik Vězeňské služby České republiky, odpykat jeden až dva roky.

Brutální vraždu seniorky z listopadu roku 2022 začala projednávat pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Na lavici obžalovaných stanula dcera zavražděné se svým partnerem.
Nebyla to moje první mrtvola, řekl před soudem obžalovaný z brutální vraždy

Vězeňské službě přitom do plného stavu chybí stovky dozorců a strážných, ale postrádá i některé občanské profese - mimo jiné lékaře, psychology, účetní, údržbáře a kuchaře.