Pracovníci tamního Šicího centra běžně šijí oblečení pro odsouzené ve věznicích po celé republice. „Nyní se místo triček, montérek nebo kabátů šijí roušky. Již se vyrobilo asi 35 tisíc kusů,“ sdělila mluvčí Věznice Pardubice Zuzana Janíková.

Brzy se k nim přidaly i další věznice a zatímco ze začátku šla práce ztuha, během pár dní se začalo množství ušitých roušek zvyšovat, až se v pátek vězni dostali na pět tisíc kusů za den. Roušky využijí jak odsouzení, tak zaměstnanci vězeňské správy, a také zdravotníci.

Nezůstalo ale jen u roušek, právě vězni v Pardubicích vyrábějí i ochranné štíty. Personál Pardubické nemocnice se potýká s nedostatkem ochranných brýlí, oslovil proto věznici s žádostí o pomoc.

Netrvalo to dlouho a zaměstnanci terapeutického centra přišli s kreativním řešením, na principu těchto brýlí vymysleli jednoduchou ochrannou pomůcku z dostupných materiálů.

Z nařezaného molitanu, tkalounu, zatavovací fólie a gumy vznikl ochranný štít, který okamžitě začali vězni vyrábět. „Nejprve se nám to zdálo nemožné, neměli jsme na výrobu materiál, ale nakonec jsme dali hlavy dohromady a vymysleli jsme ochranné štíty z dostupných kancelářských potřeb,“ řekla mluvčí Janíková.

Za 14 dní odsouzenci vyrobili v rámci terapie více než tisíc kusů. Vězni zařazení do aktivit na terapeutickém centru vyrábějí štíty již dvěma způsoby – šijí je i lepí.

Podle zaměstnanců věznice je tato práce důležitá i pro samotné vězně, kteří se tak cítí důležití a potřební pro společnost. „Naše práce pro jiné je užitečná a pomáhá lidem. Děláme, co můžeme, a vytrváme!“ okomentoval možnost podílet se na výrobě jeden z odsouzených.

Štíty poputují do nemocnic

Z věznice štíty putují do nemocnice v Pardubicích a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dostupné jsou také pro pediatry na Pardubicku a nově také na Chrudimsku.

„Velké množství požadavků na tyto ochranné pomůcky nejsme schopni i při maximálním úsilí terapeutů a odsouzených pokrýt, proto rozesíláme návod na výrobu štítů včetně fotodokumentace, aby se mohlo zapojit více lidí i organizací při boji proti koronaviru,“ vysvětlili zaměstnanci Vězeňské služby ČR. 

(jak, las)