„V současné velmi turbulentní době je nemožné usnesení vlády, kde jsou uvedeny limity příspěvku státu na jednotlivé úseky silnic, splnit. Od roku 2017, kdy bylo toto usnesení schváleno, došlo k podstatnému upřesnění způsobu a cen realizace jednotlivých akcí v souvislosti s postupným dopracováváním jednotlivých stupňů projektových dokumentací,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Výstavbu dálničních přivaděčů komplikuje nárůst cen. Hejtmanství víc peněz od státu nezíská, nově je ale bude moci mezi jednotlivými stavbami přerozdělovat.

Aktuální nárůst cen výstavbu dálničních přivaděčů komplikuje. Více peněz nyní ale hejtmanství nedostane. „O případném dalším navýšení příspěvku státu na stavbu přivaděčů budeme ještě jednat,“ dodal Kortyš.

Kraj však bude nově moci alespoň přelévat peníze. Zatímco doposud byly na každý konkrétní přivaděč stanovené pevné částky, v příštím roce by kraj měl mít možnost přesouvat finance mezi jednotlivými stavbami.

Psali jsme:

Některé obce si stěžují, že výstavba přivaděčů trvá příliš dlouho.  close Budovaný obchvat Dašic bude jedním z přivaděčů D35 a ulehčí dopravě v dvoutisícovém městečku. Zdroj: Mapy.cz info Zdroj: mapy.cz zoom_in Budovaný obchvat Dašic bude jedním z přivaděčů D35 a ulehčí dopravě v dvoutisícovém městečku. Zdroj: Mapy.cz

„Dálnice je úžasná věc, ale pro naše občany je nebezpečná. Po chodníku se nedá jít bezpečně, ta auta tudy nejezdí padesát kilometrů v hodině. Děti ani nemohou přejít do školy,“ sdělila starostka Rokytna Petra Vrbatová s tím, že obcí blízko dálnice nyní projede i čtyři sta aut za hodinu.

Obchvaty Dašic a Rokytna budou zprovozněny nejdříve v příštím roce, zatímco po nedaleké dálnici už řidiči jezdí. Další dálniční úsek D35 Časy-Ostrov se otevře už zítra, 22. prosince.

„U Dašic probíhají zemní práce na přesunu ornice a přípravné práce na zakládání mostu přes Loučnou. V Býšti se rovněž přesouvá ornice a připravujeme základní vytyčovací síť celé stavby. Zároveň jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic o napojení sjezdu z dálnice D35 na obec Rokytno, kde je nutné zdemolovat jeden stavební objekt,“ sdělil Kortyš.

Přípravné práce na další přivaděč

Další přivaděč se má začít stavět v příštím roce. Hejtmanství plánuje modernizaci silnice II/312 z Chocně na České Libchavy. „Předání staveniště je v tuto chvíli naplánováno na duben příštího roku po ukončení zimní údržby. Na trase však již nyní probíhají přípravné práce na kácení dřevin v celém úseku stavby, které bude provedeno v zimním období,“ informoval hejtman Martin Netolický.

Pak bude na řadě obchvat Vysokého Mýta. Nejnáročnější úsek napojení silnice II/312 na dálnici D35 Vysoké Mýto-západ by se měl začít stavět v roce 2025.

Dálniční přivaděče jsou v Pardubickém kraji velkým tématem. Už v roce 2006 uzavřel kraj se státem memorandum o vzájemné spolupráci při jejich výstavbě, kterou na sebe mimořádně místo státu převzal kraj. Díky tomu od něj kraj dostává každoročně příspěvek. Nyní memorandum projde další aktualizací. „V tuto chvíli pro nás je zásadní moci přesouvat peníze mezi jednotlivými položkami,“ dodal Kortyš.

close Přivaděče k dálnici D35 v Pardubickém kraji. info Zdroj: SÚS PK zoom_in Přivaděče k dálnici D35 v Pardubickém kraji.