Delegaci českých komunálních politiků na úvod jejich týdenního pobytu přijal minulé pondělí ráno v Pekingu Zhou Rulai, zástupce ředitele mezinárodního odboru Ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky. Přestože Čína stále „buduje“ socialismus, její ekonomika udává tón na celém světě, řadí se k nejrychleji rozvíjejícím se a je čtvrtou nejsilnější. A co je zajímavé, v investicích do vědy a vývoje Čína již předstihla Japonsko a je na druhém místě za Spojenými státy. S Čínou se proto musí počítat, což ostatně hejtmani pragmaticky prokázali svou cestou.

Podle Romana Línka by Pardubický kraj chtěl přilákat více čínských turistů a mohl by pomoci mladým lidem studovat v Číně. „Z kraje by ročně mohli odjet dva studenti,“ odhaduje Línek. V případě čínských turistů je podle pardubického vicehejtmana velký potenciál do budoucna. Českou republiku jich vloni navštívilo přes šedesát tisíc a došlo k velkému meziročnímu nárůstu jejich počtu.

O podnikání v Číně či spolupráci s čínskými podnikateli má podle Línka zájem patnáct firem z Pardubického kraje, pět z nich již má v Číně zastoupení. „Zatím mají české firmy špatné zkušenosti s dodržováním smluv, ale pokud v Číně jednali zástupci krajů, určitě nás teď budou brát v jiném světle. Musíme toho využít,“ říká Línek a dodává: „Vše zatím zůstává v rovině úvah, stejně jako případný zájemčínských investorů o Pardubický kraj.“