Po minulém víkendu, kdy se vítr uklidnil, pokračuje postupné sčítání škod, které napáchala vichřice s poetic〜kým ženským jménem Emma. Město Pardubice již nyní může říci, že půjde řádově o statisíce korun.

Vichřice Emma, která svou největší silou dorazila na Pardubicko přesně před týdnem, škodila především v městských lesích. Nejhůře v oblasti Popkovic a Lánů. Původní odhad, že vítr zničil na pět set metrů krychlových dřeva, postupně narostl o dalších tři sta kubíků. „Postupně rozsah škod upřesňujeme. Podle našich hrubých propočtů Emma poškodila asi osm set metrů krychlových dřeva v hodnotě kolem jednoho milionu korun. Na tržbách dřeva z polomů tak město ztratí kolem půl milionu korun. Ale určitě to není suma konečná, stále se objevují další škody,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.

Vloni bylo lépe

Ve srovnání s loňským orkánem Kyrill, který v Česku řádil před rokem v polovině ledna, hlásí tentokrát pardubický magistrát podstatně větší ztrátu. Kyrill vloni škodil na městských lesích částkou 60 tisíc korun, tentokrát je to zhruba osmkrát větší škoda.

Školku opravili

Vichřice Emma zanechala stopy i na dalším majetku města, nejvíce v Dražkovicích, kde strhala vedení městského rozhlasu, poškodila několik fasád a střech, přičemž jednu ze zdejší kaple. Největší škoda podle radnice vznikla na dražkovické mateřské školce, která přišla o část střechy a vítr z ní shodil okapy a svody. Provoz školky však nakonec zastaven nebyl a funguje bez omezení, a to díky vedení školky a pomoci tatínků dětí, které dražkovickou školku navštěvují. „Střechu školky ještě během víkendu opravili,“ uvedla Kateřina Šmahelová z odboru majetku a investic pardubického magistrátu.

Škody prozatím sčítají i v nedávno vybudovaném pardubickém skateparku, kde bouře poničila elektromotor a krycí plachtu tohoto areálu adrenalinové zábavy.