Osm nových pater, dvě křídla, speciální zdravotnická zařízení a moderní technologie včetně operačního robota, heliport pro vrtulníky i bistro nebo více zeleň. Historicky největší a nejdražší stavba Pardubického kraje má především zlepšit zdravotní péči v celém regionu.

„Rozhodli jsme se jít cestou modernizace současné nemocnice a dnes můžeme být vzorem pro ostatní kraje, zejména pro ty, které nemají fakultní nemocnici. Tato investice v oblasti zdravotnictví je v České republice výjimečná. V této chvíli je to největší dokončená stavba ve zdravotnictví,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že část 2,4 miliardy korun je téměř nepředstavitelná, ale nebylo to na úkor dalších investic v kraji.

Nahlédněte do interiéru moderní budovy

Interiéry nového pavilonu v Pardubické nemocnici | Video: NEMPK

„Pod jednou střechou“

Nový pavilon číslo 1 pacientům poskytne kvalitnější péči a zkrátí čekání, v budově bude fungovat rychlejší předávání pacientů na jednotlivá vyšetření.Okamžitě mohou pokračovat tam, kam aktuálně potřebují: někdo na rentgen, ultrazvuk, CT, jiný na chirurgii či ortopedii a další třeba i na anesteziologicko-resuscitační oddělení. Právě návaznost na další nemocniční pracoviště je považována za hlavní výhodu centrálního příjmu.

Stavba nového pavilonu zrychleně

Podívejte se, jak nový pavilon rostl | Video: NEMPK

„Důležité je, co to znamená pro pacienty, a to skok. Ne, do tohoto, ale troufnu si říct, že rovnou do příštího století. Měl jsem možnost navštívit mnoho pracovišť v Evropě i ve Spojených státech a zodpovědně můžu říct, že tato budova je jedna z nejmodernějších v Evropě a splňuje nejpřísnější požadavky a kritéria pro nejmodernější medicínu,“ řekl Lukáš Sákra, přednosta Chirurgické kliniky. Operačních sálů bude mít nemocnice díky nové stavbě o tři víc. Pro pacienty by to mělo znamenat i navýšení kapacity operací.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický mluví i modernizaci pardubické nemocnice | Video: Čížková Nikola

Budova nabízí i nejmodernější techniku světové úrovně. Tu představuje především chirurgický robotický systém da Vinci, který nabízí přesnost, jež je mimo lidské možnosti.

Robot najde využití u operací nádorů na chirurgii, urologii, ale také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. Pro pacienty je zákrok mnohem méně invazivní a urychluje se i jejich zotavení. Systém s hodnotou téměř 65 milionů korun je nejdražší technologií nemocnice.

Bistro

Návštěvníci budou mít k dispozici také nový vyvolávací systém, který je kromě ambulancí umístěn i v bistru v prvním patře. Pacienti se tak během čekání na ošetření budou moci i občerstvit, a přitom mít přehled o pořadí v jednotlivých odborných ambulancí. Celý objekt je bezbariérový. Centrální urgentní příjem má také vlastní vjezd pro vozidla záchranné služby.

Do nově postavené budovy, vlevo od hlavní brány, se od 1. března začnou postupně stěhovat i lékaři a sestry. Nemocnice ale svůj provoz nezastaví. K přesunům lůžkových částí nemocnice využije termín jarních prázdnin, které v kraji začínají 12. března a kdy je obvykle menší provoz.

První ošetření by tu lékaři měli provádět od 18. března.

Za stavbu samotnou zaplatí hejtmanství necelé dvě miliardy korun, přičemž půl miliardou přispěje Evropská unie. Dalších 500 milionů korun spolkne vybavení.

Stavbaři tu pracovali od května 2021. „Po stavební stránce byl nový pavilon zatím tou nejsložitější stavbou v historii Pardubického kraje. Bourání, přepojování sítí, stěhování několika oborů, omezený dopravní provoz, všem, kteří se na projektu podíleli, patří obrovský respekt,“ doplnil náměstek hejtmana pro investice Roman Línek, který připomněl, že hejtmanství muselo v průběhu stavby reagovat i na Covid, skokový růst cen nebo energetickou krizi.

Nová budova bude první rok ve zkušebním provozu, kdy se do ní budou oddělení stěhovat ze současných míst. Nový pavilon by vedení nemocnice chtělo do plného provozu uvést 1. července.

Centrální urgentní příjem



Podlaží -1 : sklady, šatny, strojovny
Podlaží 0 : vstup, Emergency - urgentní příjem, komplex ambulancí 1
Podlaží 1 : bistro, angiografie, komplex ambulancí 2, návštěvnická zóna, pracovny lékařů
Podlaží 2 : centrální sterilizace, ortopedie a neurochirurgie
Podlaží 3 : operační sály, sál s robotickým systémem, dospávací jednotka
Podlaží 4 : ortopedie a úrazová chirurgie
Podlaží 5 : všeobecná chirurgie, cévní a plastická chirurgie
Podlaží 6 : ARO, JIP
Podlaží 7 : heliport