Tento týden na místo dorazily první díly nadchodu, které měří přes 35 metrů. Právě ty budou tvořit nově budovanou lávku pro pěší. Celkově bude nadchod měřit necelých 300 metrů, přemostění spojí všechna nástupiště a končit bude v ulici K Vápence.

K nadchodu stavbaři vybudují také pět výtahů a čtyři dvojice eskalátorů z jednotlivých nástupišť. „K osazení první části lávky nad čtvrtým nástupištěm dojde v září,“ informovala Nela Eberl Friebová, mluvčí Správy železnic, která je investorem akce.

Pardubice díky tomu ušetří miliony. „Naše město v porovnání s celkovými náklady za tento projekt nezaplatí prakticky nic. Podařilo se nám totiž uzavřít dohodu se Správou železnic a Ministerstvem dopravy,“ informoval pardubický poslanec Martin Kolovratník.

Modernizace trati z Pardubic do Hradce Králové
Modernizace trati z Pardubic do Hradce Králové: Nejvíce práce je v Semtíně

Nadchod podstatně zkrátí cestu

Nová spojka pro pěší vzniká v souvislosti s obnovou vlakového nádraží, která má skončit v roce 2024. „Lávka je součástí modernizace celé pardubické stanice, finanční náklady máme tedy uvedeny pouze za celou stavbu, a to je 6,3 miliardy korun,“ dodala Eberl Friebová. S financováním pomůžou i evropské dotace.

Správa železnic do lávky pro pěší investuje i z důvodu, že je pro ni přínosem. Lidé totiž nebudou muset nebezpečně přebíhat koleje, aby si zkrátili cestu domů nebo do práce. Železničáři také podle svých slov očekávají více cestujících.

Zdroj: Správa železnic

Pardubáci čekají na lávku dlouho, někteří dokonce projekt označovali za legendu. Město ho řeší už pět let.

Opravují se i památkově chráněné budovy vlakového nádraží a hotelu. Vznikají také nové nástupiště, protihlukové stěny i nové zastávky. Díky úpravám vlaky budou moci stanicí projíždět až 160 kilometrů v hodině

„Víte, jaký je rozdíl mezi Yettym a tou vaší lávkou na Duklu? Žádný! Nikdo je totiž nikdy neviděl a ani neuvidí,“ glosovali zdlouhavé jednání o vybudování lávky Pardubáci na sociálních sítích.

Nezbytnost stavby potvrdil i starosta Dukly Jiří Rejda. „Lidé z pátého i prvního obvodu na lávku čekají už vážně velmi dlouho. Je to opravdu potřebná stavba,“ potvrdil Rejda. Dodal, že první díly nové lávky na Duklu jsou připravené.

Modernizace železničního uzlu

Železničáři pracují na proměně pardubického nádraží od září 2020. „Je to největší uzlová rekonstrukce v novodobé historii," sdělil generální ředitel hlavní dodavatelské společnosti Eurovia CS Martin Borovka.

Zhotovitelské firmy kompletně opraví i památkově chráněné budovy vlakového nádraží a hotelu. Vznikají také nové nástupiště, protihlukové stěny i nové zastávky. Díky úpravám vlaky budou moci stanicí projíždět až 160 kilometrů v hodině.

Pro vozidla nad 3,5 tuny se uzavře most v ul. Kpt. Bartoše. Výjimku má pouze IZS a MHD. Důvodem je zhoršený technický stav mostu. Z toho důvodu je nutné zde respektovat i max. povolenou rychlost 30 km/h.
Most kapitána Bartoše čekají opravy. Nově ho hlídají i kamery

Na přestavbu pardubického nádraží dohlíží i uznávaný architekt Miroslav Řepa, který v roce 1965 vyhrál architektonickou soutěž na vybudování výpravní budovy. „Rok 1967 pro mě byl nejkrásnějším rokem v životě. Nejkrásnější léta, která vyvrcholila tím, že přišel náš návrh do realizace,“ zavzpomínal Řepa, který i po více než sedmdesáti letech dohlíží na rekonstrukci objektu.

Stavbaři s architektem konzultují například barevnost podlah, design oken nebo podobu výtahů. „Památkově chráněný objekt navracíme v maximální možné míře do původního historického stavu,“ upozornila Spára železnic. Železniční uzel v Pardubicích byl dokončen v roce 1958.