Pardubická cizinecká policie rozjela v minulé týdnu rozsáhlou akci zaměřenou na neoprávněný pobyt cizinců.

„Do terénu vyjelo 12 služebních vozidel, během jednoho dne policisté zkontrolovali 163 cizinců na třech ubytovnách i ve čtyřech objektech zabývajících se stavebnictvím a průmyslovou výrobou. Výsledkem je 24 zajištěných cizinců, kteří neměli na území České republiky co dělat,“ upřesnila policejní mluvčí Eva Maturová.

Všichni zajištění lidé byli v České republice neoprávněně a každý z nich nějakým způsobem obešel v tu dobu platná opatření Ministerstva zdravotnictví, která jim znemožňovala vstup na území našeho státu. Devatenácti z nich muži zákona ukončili přechodný pobyt a vydali výjezdní příkaz k opuštění republiky.

Muž jel v noci po dálnici v protisměru. Neví, kde se stala chyba
VIDEO: Muž jel v noci po dálnici v protisměru. Neví, kde se stala chyba

„U pěti jsme zahájili správní řízení o vyhoštění. Tři řízení jsme ještě tentýž den ukončili vydáním rozhodnutí na dobu jednoho roku – po tuto dobu nebude cizincům umožněn vstup na území členských států Evropské unie," popsala policejní mluvčí. Zadržení cizinci budou muset zaplatit také náklady spojené s veškerým správním řízením.

Dva cizinci nejen že pobývali na ubytovnách bez potřebného povolení, ale navíc se prokázali padělanými občanskými průkazy. Policisté je tak obvinili za padělání a pozměnění veřejné listiny.

„V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky nebo zákaz činnosti včetně vyhoštění,“ dodala Maturová.