„Mobilní telefony se někdy u odsouzených nachází, protože se do věznice dostávají různými způsoby, třeba přehozy a podobně. Není to nic neobvyklého,“ uvedla mluvčí pardubické věznice Zuzana Janíková.

Podle mluvčí Vězeňské služby Markéty Prunerové video odhalil při kontrole příslušník věznice, který našel mobilní telefon, který je nyní součástí vyšetřování.

Není to první podobný průšvih z pardubické věznice:

Vězni si zavolat smí, ale ne z vlastního telefonu. „Pokud telefonují, tak z automatu, kde mají na kartách povoleno pět čísel pro osoby blízké. Na ně si mohou libovolně každý den dvacet minut telefonovat, ale soukromé mobily jsou zakázány. Je jasné, že porušili zákon o výkonu trestu, potažmo vnitřní řád věznice,“ doplnila Janíková.

Podívejte se na video z vánoční hostiny v cele:

| Video: Youtube

Video na sociální sítě uniklo 13. nebo 14. února. „Když se objevilo video, tak naši příslušníci oddělení prevence a stížností ihned zahájili šetření. Měli zjistit, jestli je to opravdu naše ubytovna. Proběhla identifikace odsouzených a výslechy,“ vysvětlila Janíková s tím, že vyšetřování potvrdilo, že se skutečně jedná o záběry z pardubické věznice.

Vězni na videu přejí veselé Vánoce, záběry tedy vznikly pravděpodobně před dvěma měsíci. „Video pravděpodobně vzniklo o Vánocích, ale na sociální sítě se dostalo teď,“ potvrdila Janíková.

Protože je případ ve vyšetřovací fází, podrobnější informace mluvčí neposkytla.

Přes zeď se vedle telefonů do pardubické věznice dostávaly i drogy. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v loňském roce vyšetřovala případ z roku 2020, kdy přítelkyně a otec jednoho z vězňů předávali narkotika kuchaři, který je poskytoval vězňům. Podle GIBS se za sledované období v pardubické věznici prodaly drogy za 750 tisíc korun.

GIBS ve věznici Pardubice vyšetřuje od loňského roku také některé dozorce, kteří údajně týrali jednoho z vězňů. Obviněn zatím nikdo nebyl.

O podobném případu jsme psali zde: