VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendová porota Deníku o výpovědích lékařů

Východní Čechy – Počty nemocničních lékařů, kteří v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“ odevzdali odborářům podepsané výpovědi, už jdou do stovek.

19.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Nejvíc jich je v hradecké fakultní nemocnici, kde přitom personální a platové podmínky patří k nejlepším v zemi. Výpověď zde podepsalo více než 130 lékařů a podle odborářů jde o výraz solidarity s okolními nemocnicemi a poukaz na celkově kritickou situaci ve zdravotnictví.

Výpovědi podávají hlavně lékaři mladšího a středního věku ve stěžejních oborech.

Co přinesl uplynulý týden

Zastupitelé na svém čtvrtém ustavujícím zasedání v úterý opět nedokázali zvolit nové vedení města v čele s primátorem. Odložili další pokračování na 28. prosince.

Rozpočet s příjmy 2,64 miliardy korun a výdaji ve výši 2,48 miliardy korun zastupitelé schválili. Seškrtali pouze výdaje na mediální propagaci radnice a zbylé peníze rozpustili do sociální sféry.

Silničáři na Hradecku bědují. Kvůli brzkému příchodu zimy se jejich zásoby posypového materiálu rychle tenčí. Výrazně vyšší jsou i náklady.

Do Nového Bydžova přijela se starostou o napjaté situaci mezi tamním obyvatelstvem a romskou menšinou promluvit poslanykně Ivana Řápková.

Mirek Vaňura

tvůrce a hlavní tvář televizního pořadu 112
Protest přesně odráží náladu ve společnosti. Není mi však úplně jasné, kam půjdou všichni pracovat. Nezaslouží si to ministr zdravotnictví Leoš Heger, znám ho dobře a myslím, že ani tak výborný manažer a skvělý člověk nedokáže zázraky.

Jarmila Karpašová
zřizovatelka a ředitelka ZŠ a MŠ Prointepo s.r.o.
Výzvu chápu. Lékaři jsou přetěžováni a to může ohrozit i zdraví pacientů. Rozumím i špatné ekonomické situaci, nicméně perspektivně by se měl tento problém napravit. V odchodu lékařů do zahraničí vidím přínos, získají cenné zkušenosti.

Jakub Kolmistr
šéfredaktor studentského časopisu Break Times
Chápu nespokojenost doktorů a způsob, jakým demonstrují, vypovídá o tom, že situace je již skutečně déle neudržitelná. Ale na druhou stranu mi není příjemné, že by tolik lékařů odešlo za hranice především z finančních důvodů.

Jakub Martinec
sbormistr Českého chlapeckého sboru
Situace je velmi vážná, ne–li kritická. Akci lékařů samozřejmě plně podporuji. Nejsem však zdravotník ani ekonom, abych mohl říci, jaké řešení situace je správné. Vím jen, že je potřeba jej najít velmi rychle. Co nejdříve.

Zdeňka Koutníková
vede Domov pro matky s dětmi v Hradci
Souhlasím se slovy Karla Schwarzenberga, že cílem státu by mělo být duševní a tělesné zdraví občanů. Peníze by měly odpovídat kvalitě a odpovědnosti práce. Masivní exodus lékařů by však mohl narušit chod celé země.

Ondřej Tikovský
kancléř a tiskový mluvčí hradecké univerzity
Celou akci vnímám v mnohem širším kontextu, neboť zdaleka nejde pouze o platy, nýbrž o celý systém zdravotnictví. Těžko lze očekávat, že budou za současné obtížné rozpočtové situace zvýhodněni lékaři jako jedna skupina.

19.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Podruhé v týdnu „vybrali“ Fio banku. Lup byl poloviční

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT