Ceny vajec ve východočeských obchodech trhají rekordy, tak drahé je nemají ani v Polsku či Německu. Hysterie zaviněná novými normami pro klece s nosnicemi ještě pár týdnů potrvá. Na pozadí napětí kolem vajec není nic jiného než evropské směrnice. Od ledna je povoleno na trh dodávat jen vejce od nosnic z klecí, které slepicím přinášejí větší komfort. V dosavadních klecích vycházelo na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů. Nosnice musí mít k dispozici i hrabaniště, hnízdo či hřad a je možno je chovat také na podestýlce či ve voliérách.
A co si o nynějším zdražení vajíček myslí naše víkendová  porota?⋌

Jiří Petr, člen akademie populární hudby
Cena vajec je až příliš vysoká. Bohužel si jen málokdo uvědomí, jak velký dopad to má i na ostatní potraviny.

Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra
Cena vajec je tak vysoká, že už jsem dokonce začala uvažovat o zřízení vlastního chovu slepic. Vejce v obchodech kvůli ceně vůbec nekupuji.

Lumír Sokol, 
provozovatel klubu Ponorka
Jsem přesvědčen že by se Evropská unie měla starat o důležitější věci než je pohodlí slepic. Situace kolem ceny vajec je opravdu tristní.


Jiří Ševčík
zpěvák a moderátor
Do jisté míry mi to přijde jako uměle vytvořená bublina, které někteří podnikavci využili a myslím si, že brzy splaskne.

Jan Andrlík, ředitel společnosti EBA
Myslím si, že vysoké ceny vajec jsou způsobeny hlavně hamižností obchodních řetězců. Jsem ale přesvědčen, že se situace brzy srovná.