Advent (z latinského advenio - přicházet) je obdobím čtyřtýdenního předvánočního půstu. Je to doba, která byla v tradiční lidové kultuře naplněna množstvím tradic, zvyků a rituálů, které měly připravit věřící na okamžik očekávaného, přicházejícího Spasitelova narození. Oslava tohoto období pomáhala lidem vyrovnat se s nadcházející zimou, která přinášela čas tmy, mrazu, sněhu a nebezpečí hladu, nemocí a smrti. V současnosti k adventu patří především adventní věnec. Do našich končin k nám proniklo užívání věnce se čtyřmi svícemi na počátku 90. let dvacátého století. Rychle zdomácněl a nyní si bez adventního věnce neumíme předvánoční čas představit.

Tomáš Pelikán,
ředitel dopravního podniku
Slavíme jen formálně, abychom si tento čas připomněli. Na adventním věnci zapálíme svíčku. Další adventní rituály nedodržujeme.

Romana Vojířová,
ředitelka Kulturního centra
Slavíme. Na adventní neděli zapalujeme svíčku na věnci. Půst sice nedodržujeme, ale zase organizujeme vánoční trhy.

Lumír Sokol, 
provozovatel klubu Ponorka
Sice mám úctu ke křesťanským tradicím, ale půst nedodržuji. Adventní věnec ale samozřejmě mít budeme, manželka ho bude vyrábět.

Jiří Ševčík
, zpěvák a moderátor
Mám tuto dobu rád, líbí se mi tyto tradice, ale půst nedržím. Vadí mi ale importované věci, jako je Santa Claus a podobné tradice.

Jan Andrlík
ředitel společnosti EBA
Určité tradiční věci slavíme. K adventu budeme mít věnec, ale jinak další adventní rituály nijak zvlášť nedodržujeme.