Silnice průjezdné

„Všechny silnice jsou průjezdné. Do všech obcí se dá jet. Je však neustále nutné dbát zvýšené opatrnosti,“ uvedla tisková mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová v sobotu krátce po devatenácté hodině.

 „Protože hodně chumelilo, posyp neměl smysl, a tak se nepřetržitě pluhovalo,“ konstatovala krajská mluvčí.

Krajští hasiči měli mezi páteční devatenáctou a sobotní sedmou hodinou ráno patnáct výjezdů. Šlo především o pomoc zablokovaným kamionům v kopcích a vytahování aut z příkopu.

„Ke třem případům došlo na Pardubicku také od sobotní sedmé hodiny dopoledne do sedmé hodiny večer,“ dodala Magdalena Navrátilová.

Od sobotní sedmé hodiny večer do nedělní sedmé hodiny ráno pak krajští hasiči hned několikrát vyjeli odstraňovat popadané stromy a větve na silnicích. Mimo jiné i do Býště. Opět došlo také na vytahování aut z příkopu.

„Od sobotní noci do nedělního rána byly silnice často pokryté ledovkou. Silničáři však údržbu stíhali. Průběžně prováděli posyp inertem, a tak všechny komunikace byly sjízdné. K žádným uzavírkám na komunikacích nedošlo,“ podotkla tisková mluvčí Pardubického kraje.

Hlavně opatrnost!

„Řidiči však samozřejmě museli dbát zvýšené opatrnosti,“ upozornila Magdalena Navrátilová.

Sníh silně komplikoval dopravu též na železnici. Vlaky na Pardubicku měly běžně zpoždění více než patnáct minut. Snad největším extrémem bylo zpoždění přes 200 minut.

Namrzaly též zálivy

Sněhová kalamita způsobila komplikace i v pardubické městské hromadné dopravě. „Přes víkend jsme se rozhodně nenudili. Spoje už od pátku nabíraly zpoždění kvůli špatné sjízdnosti silnic. Většinou šlo o zpoždění do dvaceti minut. Mohlo se stát, že v některých případech bylo i vyšší. Zejména v průběhu soboty a nedělního rána jsme měli problémy s tím, že autobusy nemohly vyjet ze zastávky, protože byly namrzlé zálivy. Potom musel přijet sypač a tahač, aby byl autobus vůbec schopen ze zastávky pokračovat dál v jízdě,“ pravil ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Pardubické letiště boj se sněhem zvládlo. „To, že se podařilo letiště udržet v provozuschopném stavu, považuji za malý zázrak. Docílili jsme toho hlavně díky nadlidskému úsilí letištní správy. Její pracovníci se nezastavili ve dne, v noci, a tak jsme nemuseli přerušit provoz ani na hodinu. Šlo zhruba o třicet příletů a odletů, které byly naplánovány a také se uskutečnily,“ nechal se slyšet Jan Andrlík, ředitel společnosti EBA, která provozuje civilní část pardubického letiště.

Běžkaři i v centru

Moře sněhu udělalo radost hlavně dětem. „Takovou nadílku v Pardubicích už dlouho nepamatujeme. Proto jsme s dětmi vyrazili ven sáňkovat,“ konstatovali manželé Šťastní.

Na své si přišli též běžkaři. O víkendu je bylo možné spatřit nejen v centru Pardubic, na dostihovém závodišti, ale rovněž třeba v okolí Kunětické hory.