Velká pardubická rodinná pouť
Současně s rodeo soutěžemi se  koná také Velká pardubická rodinná pouť s nabitým programem – včetně pivního festivalu, autogramiád, sportovních soutěží, kulturního programu i pouťových atrakcí. V neděli víkendový program vyvrcholí Letním dostihovým dnem (již od 8 hodin!), jehož hlavním dostihem bude Pohár Josefa Váni.

Dostihové závodiště Synthesia Park hostí už po druhé nejvyšší westernovou soutěž v České republice i na Slovensku. Seriál závodů Prorodeo Tour obsahuje řadu dobytkářských a rychlostních disciplín a  celá rodeo show se jede pod patronací asociace, která vznikla na platformě podobné asociace v USA.
Body získané z českého seriálu zapisují do světového hodnocení, takže vítězové z této soutěže postupují do světového finále v USA.
Více o Prorodeo Tour a rodeovém sportu obecně prozradí jeden z pořadatelů, prezident Pro Rodeo Czech Association MILAN PATA.

V jakých disciplínách se vlastně soutěží?
Vše v současném rodeovém sportu má původ v původní práci s dobytkem na rančích amerického Západu, která se časem v nějaké podobě přetransformovala do soutěžních disciplín. Desítky našich profesionálních závodníků na špičkových koních tak budou závodit v disciplínách Cattle Penning – oddělení telete, Trailer Loading – nakládání do přepravníku, Team Sorting – třídění dobytka, Team Penning – oddělování dobytka, Steel Wrestling – povalení telete, Ranch Cutting – oddělení dobytka, Ranch Sorting – třídění dobytka, Ranch Roping – pracovní lasování, California Ranch Roping – týmové pracovní lasování, Calf Roping – chycení telete na čas, Calf Branding – chycení a značkování telete, Team Roping – týmové chytání do lasa, Barel Race – jízda okolo barelů, Pole Bending – jízda mezi tyčemi a Alley – vedení telete uličkou.

Předpokládám, že všechny soutěže vyplývají ze skutečných dovedností „kovbojů"…

Tvrdí se, že se rodeo zrodilo v roce 1869, když se sešly dvě skupiny kovbojů ze sousedících rančů v Deer Trail v Coloradu, aby si vyjasnily, která z nich je lepší v plnění každodenních úkolů kovboje. Ty mimo jiné zahrnovaly obsedání divokých koní pro rančovní práci (tato činnost se později vyvinula v rodeovou disciplínu saddle bronc ride – jízda na divokém koni se sedlem). Toto neformální setkání je mnohými považováno za první rodeo – začátek pravého amerického sportu založeného na potřebách a zvycích původních osadníků velkého amerického „Západu". Do společné studnice dovedností a technik kovbojů přispěli jak španělsky mluvící kovbojové, takzvaní vaqueros, tak kovbojové, kteří přišli o něco později z východu kontinentu. Obsedání koní pro svou vlastní potřebu byla jen jedna část práce kovboje. Chytáním telat a dospělých krav v nehostinném terénu rančů za účelem značkování, podávání léků a prodeje se vybrušovaly lasařské a jezdecké dovednosti, které pak byly testovány a poměřovány v soutěžích, jež vedly k dnešním disciplínám tie-down roping, team roping a steer roping.

Do Pardubic se vracíte podruhé – jste spokojeni se zázemím a s diváckou návštěvností v Pardubicích?

Podle mého názoru je to ojedinělá událost roku, která přináší spojení dvou naprosto rozdílných „koňských světů". Minulý rok přilákala tato akce ve spojení s poutí tisíce lidí nejen z blízkého okolí a my jsme poctěni, že můžeme na tomto projektu být opět účastni. Zázemí přímo vybízí k takové show, jakou Prorodeo Tour bezpochyby je, takže z naší strany je spokojenost maximální.