Právě minulý víkend před Popeleční středou, tedy začátkem čtyřicetidenního postu předcházejícího velikonočním svátkům, využila řada obcí jako poslední možnost, kdy lze v souladu s tradicí uspořádat masopustní veselí. Naši předkové sice masopustní rej pořádali výlučně v úterý před začátkem postu, ale dnešní doba akcím tohoto druhu v průběhu pracovního týdne nepřeje.

Letos již po čtrnácté uspořádala průvod masek Tělovýchovní jednota Sokol v Horních Ředicích. Průvod, provázený již léta kapelou Františka Machače a nezbytným koňským povozem, se vypravil i do nové zástavby směrem k Vysokému Chvojnu.

„Není to tradiční cesta, ale jak se vesnice rozrůstá, tak je potřeba navštívit i ty nové domy. Vždyť i jejich obyvatelé jsou součástí obce a my jim to musíme dát najevo, že mezi nás patří,“ řekl starosta jednoty Josef Hrdý s tím, že právě z těchto nových domů se do průvodu zapojila mládež. „Doufejme, že vydrží,“ řekl se šibalským úsměvem Hrdý.

Vůbec poprvé po dlouhých sedmdesáti letech se maškarní průvod v sobotu vypravil na obchůzku po Čeperce.
Místní raritou však je, že obnovení tradice se ujali žáci tamní základní školy.

„Celý školní rok máme zaměřený na tradice. Projekt se jmenuje Ke kořenům a je o tom, aby děti věděly nejen o obci, ale i celém kraji. K tomu patří tradice, a proto jsme místo karnevalu ve škole zapojili i rodiče a obec, a první masopust v Čeperce byl na světě,“ uvedla učitelka Lenka Burešová. Děti navštívily řadu domácností, zazpívaly, ochutnaly nezbytné koblihy, zatancovaly a nakonec sehrály divadelní hru, v níž Půst zvítězil nad Masopustem.

Jubilejní desátý ročník si užívali ve Volči. „Když už jsme to s masopustem dotáhli až k desátému ročníku, rozhodli jsme se některé masky ocenit. Ocenění získala například skupinová maska slepic, ale i pan učitel Liška. Ten jezdí na masopust každým rokem. Ve zdejší škole učil dvacet let a na Valentýna se dožívá osmdesáti let,“ sdělila starostka Volče Květoslava Heřmánková a dodala, že ve volečském průvodu nesmí chybět tradiční masky jako medvěd s medvědářem, ženich a nevěsta, mlynář či kašpaři. „Každý rok jsou ale i masky nové, většinou skupinové. Jen letos se skupinová maska neobměnila a znovu byly v průvodu slepice s hospodyňkou,“ zakončila Heřmánková.