Slavnostní zahájení se uskuteční v 9:20 hodin, o dvacet minut později odstartuje Lidový běh Vaňka Vaňhy na 1500 metrů, který je určen například pro rodiče s kočárky a děti. Děti dokonce získají stejné medaile jako účastníci hlavního závodu.

V pravé poledne

Začátek samotného Vinařského půlmaratonu je naplánován na pravé poledne. Zúčastnit by se ho měla kompletní  česká mužská špička, chybět nebudou ani sportovci a sportovkyně z Německa, Belgie, Polska, Skotska a letos poprvé i z Turecka. Startovat budou na Smetanově náměstí, cíl bude po třech kolech na Pernštýnském náměstí.

„Chceme vytvořit závod, o kterém se bude mluvit nejen za hranicemi Pardubic, ale i v cizině. Cílem je, aby se úroveň stále zvyšovala a aby se akce dále rozšiřovala. V hlavním závodě letos odstartuje asi tisíc pět set sportovců,“ popsal organizátor akce Oldřich Bujnoch, podle kterého je toto číslo závodníků maximum, aby i nadále mohla být zachována příjemná rodinná atmosféra. Jde prý především o hezké sportovní odpoledne.

„Naši běžci na tom moc dobře nejsou, připravili jsme proto motivační peněžité ceny, pobyty v hotelech a další dárky,“ řekl Oldřich Bujnoch.
A proč půlmaraton hostí právě krajské město? „V Pardubicích je výborné sportovní prostředí, rychlá trať, na které se pěkně běží i výborní organizátoři. Také máme podporu města. Myslím si, že to bude hezký závod,“ uvedl delegát Českého atletického svazu Václav Fišer.

Brusle a handbiky

Chybět nebude ani in-line projížďka a Pohárový závod handbiků. Letošní novinkou je Pernštejnská 7, tedy kratší varianta závodu. Zájemci se budou moci zúčastnit také štafety na 3 x 7 kilometrů.
Připraven je také bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci poslechnout cimbálovou muziku a zakoupit si ve stánku trdelníky, langoše i víno.

Kvůli závodu bude od pěti do sedmnácti hodin zavřena třída Míru po celé délce a od 7:30 do patnácti hodin bude centrum města uzavřeno i pro městskou hromadnou dopravu. Na linkách číslo 5 a 11 bude v tuto dobu  platit výluka. Zastávka U Grandu bude přeložena na zastávku Náměstí Republiky a zastávka Třída Míru bude nahrazena zastávkou Masarykovo náměstí (ve směru na Sukovu třídu).

(len)