Nejnovějším filmem režiséra Filipa Renče Lída Baarová začne v pátek večer promítání v letním kině u skateparku. To zde bude fungovat až do konce srpna. Filip Renč nakonec na promítání nepřijede, dorazí ale představitelka zestárlé Lídy Baarové, herečka Zdenka Procházková.

Letos se kino bude pyšnit mnoha novinkami. V první řadě to budou nové internetové stránky, výkonnější projektor a kvalitnější obraz i zvuk. „Kvalitou se budeme schopni přiblížit projekci 
v multikině,“ uvedl jeden z provozovatelů Jan Motyčka.

Další novinkou je virtuální číšník. Prostřednictvím této aplikace si lidé budou moci objednat jídlo či pití bez front a zaplatit kartou. Objednávku jim poté pracovníci občerstvení přinesou přímo ke stolu.

Nejdříve bude služba fungovat jen pro určené 
a označené stoly. Pokud se osvědčí a bude o ni zájem, pořadatelé zřídí dvě výdejní místa po stranách hlediště, kam si lidé budou své objednávky chodit vyzvedávat.

„Také budeme mít pod plátnem poprvé pódium, takže naši hosté včetně filmových delegací nebudou muset stát na trávě,“ sdělil provozovatel kina.

Celý promítací týden je rozdělen také tematicky.

V pondělí jsou uváděny snímky z filmového klubu, 
v úterý tituly, které jsou na půl cesty, tedy snímky, které nelze zařadit do žádné jiné kategorie. Ve středu přijdou na řadu animované filmy nebo snímky pro děti. Ve čtvrtek se pak návštěvníci mohou těšit na dokumenty od HBO nebo české bijáky, které mají své místo v programu Pardubického letního kina také v pátek. Oscarové snímky se budou vysílat 
v sobotu. Nedělím dominují komerčně úspěšné filmy.

V srpnu bude letní kino propojené také s pardubickým olympijským parkem, který bude ve znamení olympiády v brazilském Riu de Janeiru. „Budeme promítat filmy latinsko-americké produkce a prezentovat se tu bude kuchyně i muzika těchto španělsky mluvících zemí,“ nalákal na srpnový program Jan Motyčka.

Letní kino letos ve spolupráci s televizí HBO představí první díl seriálu Vinyl, který pojednává o hudební scéně v americkém New Yorku v sedmdesátých letech minulého století.

V plánu je také prezentovat seriál Mamon o privatizaci velké firmy, který stanice HBO natáčela v České republice.

Na plátně kina uvidí návštěvníci také film Polednice, na němž se televize HBO podílela a který se objeví 
na prestižním festivalu 
v Karlových Varech.

Jak organizátoři volí snímky do letního kina? Do užšího výběru se dostanou pouze filmy, které mají v Česko-Slovenské filmové databázi hodnocení nad 70 procent.

Z přibližně pěti set filmů se nakonec dostane na dvaašedesát snímků, které budou přes léto promítnuty.

„Na některé filmy nezískáme práva. Někdy je problém se společnostmi, které snímky distribuují, protože nevybíráme vstupné. Jiné jsou příliš drahé,“ přiblížil proces výběru Jan Motyčka, podle něhož bude letošní 11. ročník jedním z nejzajímavějších.

Kateřina Koutná