K řece nedaleko Wonkova mostu povedou betonové schody do vody stejně jako v parku Na Špici nebo na Bajkale. Nad nimi bude dřevěné plato s lehátky. Pláž nabídne i ohniště, kruhové posezení a další lavičky.

„Celé místo je pojato jako prostor k odpočinku a posezení u vody. Chceme, aby to byl jeden z kroků, jak oživit břehy řek v Pardubicích,“ řekl starosta Městského obvodu Pardubice II Radek Hejný s tím, že sluneční pláž určitě nebude alternativou ke koupališti na Cihelně nebo pláží u Aquacentra na Olšinkách.

Po úspěšné konstrukci otočené dálničního mostu u železniční stanice Uhersko probíhá nyní demontáž podpěrné otočné dráhy.
VIDEO: Pod dálničním mostem v Uhersku stavbaři demontují podpěrnou otočnou dráhu

O stavbě nyní městský obvod jedná s Povodím Labe, kterému patří pozemky v blízkosti letního kina. „V současné době probíhají jednání o majetkoprávním vypořádání,“ potvrdila mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Město teď potřebuje získat právo na stavbu a také smlouvu. „Povodí Labe zdarma vypůjčí část pozemku, s kterým má právo hospodařit, městu Pardubice a pozemky pod stavbou betonového schodiště budou ošetřeny takzvaným právem stavby,“ doplnila Bendová.

Zájem o jeho těžbu má kanadská společnost Euro Manganese Inc. prostřednictvím české společnosti Mangan Chvaletice, s.r.o.
Ve Chvaleticích bude kanadská firma těžit mangan do baterií a elektromobilů

Přestože chtělo vedení městského obvodu projekt přichystat už na toto léto, stavět se začne nejspíše až na podzim. Pardubáci tak pláž budou moci využívat až příští léto. Na místo lidé budou moci dojít po novém přístupovém mlatovém chodníku, který bude propojen s cyklostezkou, která vede podél Labe.

VizualizaceVizualizaceZdroj: MO Polabiny

Lidé z Pardubicka tak letos k vodě musí vyrazit buď do městského akvacentra nebo do přírody. Mnoho rodin s dětmi navštěvuje i kryté bazény, jako je třeba Aquacentrum Pardubice, kde pro venkovní osvěžení chystají letní pláž. Pro nadcházející sezonu se neotevře ani koupaliště Cihelna, které město nechává zrekonstruovat. Většina plováren a koupališť v Pardubickém kraji zatím sezonu nezahájila, plánují otevřít až v červnu.

Konečně! Po covidové pauze vodáci sjeli Chrudimku
Vodáci si na své přijdou i v Pardubickém kraji, oblíbené je Labe nebo Chrudimka

Jelikož je zatím otevřeno málo venkovních koupališť, lidé začínají využívat i rybníky. „Letos jsem už asi dvakrát zašel na opatovický písník a voda už je poměrně teplá,“ uvedl Jan Pánek z Opatovic nad Labem.

Další oblíbená místa ke koupání jsou v kraji třeba vodní nádrže Seč a Pastviny, Ředický rybník, písník Hrádek nebo Mělice. Lidé v kraji využívají pro osvěžení také části řek jako staré Labe, Novohradku a další.