Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý (* 31. července 1953, Praha) je český ekonom a politik, bývalý místopředseda strany ODA a ministr průmyslu a obchodu v letech 1992–1997 ve vládě Václava Klause. V letech 1989–1992 byl ministrem hospodářství ČSFR.
Nyní působí v soukromé sféře a věnuje se poradenské a pedagogické činnosti, v květnu 2014 byl zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR.
Vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu. Mezi jeho zájmy patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.

Setkání s politiky, ale i univerzitními studenty stihl při včerejší návštěvě Pardubic prezident Hospodářské komory České republiky (HK ČR) VLADIMÍR DLOUHÝ.

Vaše přednáška na Univerzitě Pardubice má název „Ekonomický růst České republiky – nový ekonomický tygr?". Opravdu jsme na tom s ekonomikou tak dobře?
Je velmi dobře, že máme ekonomický růst, který jsme nečekali a který je asi 4,6 procenta. To je opravdu hodně, je to jeden z nejvyšších hospodářských růstů v Evropě. Navíc máme po Německu druhou nejnižší nezaměstnanost. Růst máme založený na nízkém dluhu veřejných financí. Máme tedy obrovskou šanci být ekonomickým tygrem, ale jde o to, aby ten růst byl udržitelný, aby nám během roku neklesl zpátky pod dvě procenta. V posledních letech se nám nedařilo ekonomicky přibližovat se západním zemím.

Jak konkrétně může Krajská hospodářská komora pomoci rozvíjet podnikání v regionu?

Hospodářská komora umí dobře prosazovat zájmy svých členů. Zatímco na celostátní úrovni se především vyjadřujeme k zákonům, hospodářské politice vlády, tak na krajské úrovni to jsou věci týkající se rozvoje regionu. Proto bych také chtěl, abychom více spolupracovali s městy na problematice oprav místních komunikací nebo třeba vzdělávání. Velké firmy občas čelí nedostatku kvalitní pracovní síly. Těch oblastí, kde může Krajská hospodářská komora pomoci, bychom našli ještě celou řadu.

Může Hospodářská komora nějak pomoci i mladým začínajícím podnikatelům?

Chtěl bych HK ČR otevřít všem, ale nemám pocit, že by se zatím dařilo udělat komoru zajímavou pro mladé podnikatele. Oni většinou mají velmi kvalitní nápad a obvykle by potřebovali startovací kapitál, aby ze svého nápadu udělali produkt, o který se už někdo může začít zajímat z hlediska komerčního prosazení na trhu. Máme na to evropské fondy, které ovšem HK ČR neobhospodařuje. Situaci kolem start upů ale mapuje a snaží se pomáhat tím, že hovoří se státními institucemi, jak nejefektivněji start upům pomoci.

Pardubický kraj loni získal ocenění region budoucnosti od odborného časopisu ze skupiny Financial Times. Jak takový potenciál udržet a rozvíjet?
To se musíte spíš zeptat lidí v Pardubickém kraji. Já mu k tomuto ocenění každopádně gratuluji. Nicméně je třeba si uvědomit, že i přes toto ocenění stále není hotová rychlostní silnice R35, která by pomohla k dopravnímu napojení regionu.
Chystají se další evropské dotace a Pardubice, Hradec Králové a okolní města a obce je tentokrát budou jako součást ITI čerpat společně pro celou aglomeraci. Je pro podnikatele zajímavější velká městská aglomerace?
Myslím, že je jedině dobře, že tady města zvolila společný postup. Evropská administrativa kolem dotací je moloch, vůči kterému je dobré se spojit ve větší celky.

V Pardubicích se nyní připravuje nový územní plán a mezi místními politiky se o něj vedou spory. Jak jeho prostřednictvím pomoci podnikatelům a vytvořit jim vhodné prostředí?
Možná mě za tahle slova nebudou mít naši členové rádi, ale podnikatel si musí pomoci především sám. Musí mít nápad, být pracovitý… Stát jim může pomoci, když zákony budou pochopitelné a jednoduché.