„Je smutné, když na nedostatek zdravotně nezávadné vody každoročně umírají dva miliony dětí po celém světě," uvedla patronka projektu UNICEF Nezávadná voda, moderátorka Jana Adamcová, která pardubickým pořadem také provázela.

„Voda se dá zajistit téměř všude. O to větší je pak paradox, že kvůli nedostatku kvalitní pitné vody umírá tolik lidí včetně dětí," sdělila výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. „Za dvanáct let, co pro UNICEF pracuji, jsem zažila opravdu mnohé. I to, jaké to je mít neskutečnou žízeň, když člověk v tropickém vedru chodí po vesnicích a nemá možnost se napít. I když je znalý a ví, co se má a co ne, tak jsem se stejně napila vody, o níž jsem věděla, že bych ji neměla pít. Pocit žízně mě zkrátka přemohl," konstatovala Pavla Gomba. „Když tohle někdo zažije, tak o to víc se dokáže vcítit do někoho, kdo tyto problémy musí řešit celý život," nechala se slyšet výkonná ředitelka UNICEF ČR.

„Jsem ráda, že jsme mohli být opět v Pardubicích. Ty jsou jediným městem, do něhož jsme se vrátili v krátké době podruhé. Máme tady nejváženější a nejaktivnější příznivce a dobrovolné spolupracovníky. Jsem za to moc vděčná," prohlásila Pavla Gomba.

„Má spolupráce s organizací UNICEF vznikla v době, kdy jsem onemocněl žloutenkou ze závadné balené vody. Ve chvíli, kdy mi hrozil konec sportovní kariéry, jsem si uvědomil, že na světě existují i mnohem důležitější věci než práce," konstatoval vyslanec dobré vůle UNICEF, hokejista Patrik Eliáš. „Zúčastnil  jsem se akce v Belize, kdy jsem poprvé viděl, jak UNICEF pracuje v terénu, jak finance z tak malé země, jako je Česká republika, ovlivní životy tolika lidí v této destinaci, kam řada lidí jezdí odpočívat na dovolenou. Pomyslel jsem si, co tady budeme dělat, ale navštívili jsme vesnici potomků Mayů, která pomoc opravdu potřebovala. Asi nejsilnějším zážitkem byla návštěva centra pro matky s dětmi, které jsou HIV pozitivní," dodal Eliáš.

„Jsem rád, že jsem se této akce mohl zúčastnit. UNICEF je pro mě zárukou, že všechny peníze, které se od lidí vyberou, jdou na správné místo," sdělil hudební host večera, zpěvák David Deyl.

(td, lub)