„Má tady někdo něco ke křtění?,“ zeptal se jeden z nejstarších pardubických vodáků Bronislav Davídek známý jako Brunďa a zahájil tak tradiční zamykání vody, které o víkendu uspořádal TJ Klub vodáků – turistů Pardubice na Opatovickém kanálu.

Nikdo z přítomných vodáků neměl nové pádlo ani loď, a tak se pokřtít museli alespoň nejmladší háčci. A to se nedělalo ničím jiným než rumem.
Nejmladší členové výpravy byli pokřtěni jen kapkou za krk a zbytek koloval mezi ostatními staršími vodáky. Celkem se jich u Opatovického kanálu v Lázních Bohdanči sešlo kolem sto padesáti. Společně si zazpívali, slavnostně uzamkli vodu a ukončili tak celou sezonu.
„Letošní sezona pro nás byla docela náročná. Pořídili jsme nový vodácký vlek, se kterým jsme byli mimo jiné na týdením zájezdu v Polsku. Jinak jsme dělali také jednodenní výlety a jsme rádi, že pořád ještě naplníme autobus. To si myslím, že je dobře,“ konstatoval Jiří Boltík z klubu vodáků pardubického TJ Klubu vodáků – turistů.

K členům vodáckého klubu se ale přidali i mnozí nadšenci, kteří si vypůjčili lodě, aby se mohli tradičního sjíždění Opatovického kanálu také zúčastnit. „Já jedu s dětmi toto poprvé. Jinak jezdím už od malička,“ řekl účastník uzavírání sezony Martin Šenkýř. Podle něho jsou u nás pro tento sport čím dál lepší podmínky. „Myslím, že teď je to kvalitnější hlavně, co se týká kempů. Proto se může lépe jezdit také s dětmi,“ pochvaloval si Martin Šenkýř.
Děti a mladí lidé prý mají o tento sport stále ještě zájem. „Máme radost, že k nám do oddílu mládeže přicházejí stále noví členové. Zájem o to pořád ještě je, ale už to není jako dřív. Mládež tráví dnes spíš víc času u počítačů a televizí než ve společnosti kamarádů,“ řekl předseda TJ Klubu vodáků – turistů František Načeradský.

Na poslední letošní čtrnáctikilometrovou jízdu se z Lázní Bohdaneč vydalo na 75 lodí.

(Tereza Harbichová)