Český rozhlas Pardubice je všude tam, kde se děje něco důležitého a významného. Díky široké síti zpravodajů informuje o životě a dění i v té nejzapadlejší vísce kraje. Rozhlasové Posvícení, které přináší zejména dobré zprávy, se nezastaví ani o letních prázdninách a už teď se můžete těšit na návštěvu dalších obcí.

Veselí

V dnešní repríze Posvícenském nášupu se nejprve vrátíme do Veselí, kde bylo slavnostně otevřeno Centrum aktivního odpočinku, jehož patronem a vděčným objektem fotografování je dva a půl metru vysoká dřevěná socha vodníka Cipryána.

Vodník nebyl vybrán náhodně, součástí centra je také nový biokoridor. To přímo ve středu obce na místě smetiště vznikly na potůčku meandry a tůně, které i v době sucha umožňují přežít různým vzácným živočichům a rostlinám.

Svinčany

S dílem sochaře Josefa Cipryána mladšího jsem se potkal také v obci Svinčany. Pod rozhlednou Barborka v Horních Raškovicích se totiž uskutečnil první ročník společné akce „Tradice Železnohorského regionu“, kdy kromě dalšího bohatého programu byl po malém sochařském sympoziu zdejší přírodní areál osazen uměleckými díly sochařů Terezy Hanusové, Vojtěcha France a právě dřevěnou sochou patronky zdejších skaláků sv. Barborou. Další akcí u rozhledny Barborka byla v sobotu 23. června „Svatojánská noc“, tentokrát ve westernovém duchu. Začátek zajímavého programu byl ve 14 hodin a konec až za svítání.

Sezemice

Slavnostně naladěné bylo i červnové město Sezemice. Během dvou týdnů se tam totiž uskutečnila řada akcí k 780. výročí od první písemné zmínky o Sezemicích, kdy vlivný velmož Kojata odkázal farní ves Sezemice cisterciáckému klášteru v Sedlci u pozdější Kutné Hory. V té době tedy už Sezemice musely být poměrně velkým sídlem. Celé oslavy vyvrcholily v neděli 17. června, kdy přímo před Sezemickým domem byla starostou Bohuslavem Kopeckým a kanadským velvyslancem Michaelem Calcottem odhalena socha veliteli paravýsadku Silver A kapitánu Alfrédu Bartošovi, jejímž autorem je Josef Čermák.

Sezemice tak předběhly Pardubice nejen délkou své historie, ale také touto poctou významné osobnosti protifašistického odboje. Alfréd Bartoš se zastřelil v bezvýchodné situaci právě před pětašedesáti lety 22. června 1942 na rohu Smilovy a Sladkovského ulice v Pardubicích.