Na Rozkoši si užijí hlavně příznivci windsurfingu a jachtaři, Pastviny, které leží východně od Žamberka, zase nabízejí možnost vyžití pro vodní lyžaře, potápěče či rybáře.

Jinolické rybníky Borský, Němeček a Vražda patří k nejvyhledávanějším místům Českého ráje. Turisté odtud vyrážejí například do Prachovských skal – a tam se kromě jiného nachází další zajímavé místo ke koupání. Ledová voda koupaliště Pelíšek je ovšem i za letních veder vhodná pouze pro drsnější nátury.

I když se některé z přírodních nádrží v poslední době potýkají se zhoršenou kvalitou vody, lidé mají k dispozici také uměle vybudovaná koupaliště s kvalitním technickým i sociálním zázemím a řadou atrakcí.

Bazén chybí

Unikátním místem, co se koupání týče, je Hradec Králové. Jako jediné z českých krajských měst totiž nemá venkovní bazén. O jeho výstavbě se sice už řadu let hovoří, ale to je zatím všechno, a tak se Hradečané musejí spokojit s okolními přírodními vodními plochami. Hojně navštěvován bývá například Stříbrný rybník, kde nechybějí atrakce pro děti, tobogan a své místo tu mají také nudisté. V posledních letech nabývá na popularitě i městská pláž na břehu Labe vybudovaná po vzoru Paříže. Písek už sice nahradila tráva, ale koupání v centru města má pro mnoho lidí zvláštní půvab. Řada rodin s dětmi ovšem raději míří do krásného areálu v nedalekých Třebechovicích pod Orebem, kde si malí mohou zařádit v brouzdališti či v bazénu se skluzavkami a vodními hřiby.

Obyvatelé Pardubic jsou na tom podstatně lépe. Zdejší plavecký areál jim v létě nabízí dva venkovní bazény s tobogány, ale i tak mnozí dávají přednost koupání v přírodě, zejména v mělických písnících s písečnými plážemi a možností vodního lyžování.