Necelé tři roky starý Vojta trpí nemocí motýlích křídel. Jeho otec Zbyněk Čermák slouží u 2. zásobovací roty 14. pluku logistické podpory v Pardubicích. O problému jeho synka pochopitelně vědí i jeho kolegové a protože mají dobré srdce, před loňskými Vánocemi uspořádali malou sbírku na pomoc rodině. Pak ale přišli Robin Homolka a Pavel Váňa s myšlenkou zapojit do sbírky celý pardubický pluk.

VYBRALI PRO DEBRU

A nápad se ujal. Mezi vojáky 14. pluku logistické podpory se tak začalo vybírat a výsledná částka je 50 000 korun. Nejen pro Vojtíška, ale hlavně pro neziskovou organizaci Debra ČR, která dlouhodobě podporuje pacienty s touto nemocí.

„I rozšíření toho povědomí je pro nás důležité. Nemusí se všechno dít v Praze. Jediné specializované centrum u nás je právě v Brně, už 15 let. Právě s nimi Debra úzce spolupracuje. Nabízíme rodinám kontakty i materiální pomoc. Snažíme se tam pacientům ze vzdálenějších míst zajišťovat nocleh. Umíme třeba i to, aby pacient neobíhal celou nemocnici, ale zařídíme, aby specialisté o něm věděli a přišli naopak za ním do jedné ordinace. Školíme i lékaře ze Slovenska nebo Ruska," sdělila za organizaci Debra Anita Gaillyová.

Peníze od vojáků z Pardubic půjdou přes transparentní účet Debry CZ a tam lze sledovat, co se za prostředky pořídí. Nejčastěji jsou to ošetřovací materiály, ale i sociální podpora.
V České republice žije 250 – 300 pacientů i s těmi lehčími verzemi nemoci, v registru Debry jich je asi 150.

Lék na nemoc motýlích křídel zatím bohužel neexistuje.

POMOHLI SE VŠÍM

U předávání šeku této neziskové organizaci nechyběl ani Vojtíškův tatínek.

„Pro nás to byla pomoc veliká. Když se Vojta narodil, tak nám pomohli zařídit a naučit se všechno potřebné," nechal se slyšet Zbyněk Čermák.