Žena volala zpoza zavřených dveří o pomoc s tím, že v domě uniká plyn. Na místě už byli přivolaní strážníci městské policie, kteří ale narazili na problém v podobě uzamčených dveří. Žádný plyn ale na chodbě cítit nebyl. To potvrdili i hasiči, kteří přijeli vzápětí. Ani pomocí vlastního nosu, ani s pomocí měřících přístrojů nezaznamenali ve vzduchu nebezpečné látky.

„Přesto jsme z preventivních důvodů uzavřeli v objektu hlavní rozvod plynu a částečně také elektřinu," uvedl velitel zásahu Pavel Červenka.

Nemohli až k domu

Nastala ale jiná komplikace. Částečně nemohoucí důchodkyně zřejmě trpěla i úzkostným stavem a záchranářům odmítala otevřít. Veškeré domlouvání přes zavřené dveře bylo marné.  Hasiči tak museli vystoupit na plošinu a důchodkyni se za oknem v osmém patře ukázat. Mohli by do bytu i vstoupit, ale vyskytla se další překážka. Dva osobní automobily zaparkované v místech, kde podle dopravního značení rozhodně nemají co dělat. Hasičům tak byly zablokované nástupní plochy pro zásah.

„V případě zásahu, kde by vzniklo nebezpečí ohrožení zdraví nebo života, by si hasiči samozřejmě poradili jiným způsobem – například pomocí slaňování. Výšková technika má pochopitelně své technické limity. V tomto případě naštěstí šlo vše vyřešit v poklidu," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Důchodkyně záchranářům nakonec dveře sama po určitém přemlouvání otevřela. Podle očekávání ale v bytě žádný plyn neunikal. Záchranáři se tak po mohli vrátit zpět na základnu.