Původně se měly konat už na podzim loňského roku kvůli pádu Topolánkovy vlády volby předčasné, Ústavní soud je ale na poslední chvíli zrušil. Nakonec se tak volby konají v řádném termínu.

V Pardubickém kraji se jich zúčastní šestnáct politických stran. A jak dopadnou? Nechme se překvapit, první odhady budou zveřejněny hned po uzavření volebních místností zítra ve 14 hodin, konečné výsledky pak budou známy nejspíš ještě týž den večer.
Pojďme si ale zrekapitulovat, jak dopadly volby do Poslenecké sněmovny před čtyřmi lety.

Tehdy v Pardubickém kraji vyhrála ODS (33,26 %), získala čtyři mandáty. Stejný počet poslanců měla i ČSSD s 32,95 procenta hlasů. Výsledek 12,39 procenta stačil na jeden mandát komunistické straně, stejně jako lidovcům 8,77 procenta. Strana zelených sice překročila pětiprocentní hranici, ale zisk 6,26 procenta voličských hlasů na křeslo ve sněmovně nestačil.

Kraj má nyní ve sněmovně deset zástupců, tento počet se ale může změnit v případě abnormálně odlišné volební účasti oproti republikovému průměru. Minulých voleb se v kraji zúčastnilo celorepublikově mírně nadprůměrných 67,4 procenta voličů.

Východočeši, pojďme dnes či zítra k urnám. Jen tak totiž můžeme spolurozhodovat o dalším směřování naší země. Otázka zní možná ještě jinak: Má vůbec právo nadávat na politiku ten, kdo nevolí?

Ovšem stále nevíte, koho? Deník na svých strankách uveřejnil profily lídrů největších stran. Sledujte o víkendu i naše aktuální volební zpravodajství.

Kdo bude hájit v parlamentu zájmy kraje? Volby jsou tady!

Je to tady, po čtyřech letech míříme opět k asi nejdůležitějším parlamentním volbám. Volit budeme celou 200člennou Poslaneckou sněmovnu, v níž má Pardubický kraj 10 zástupců.

Volby se konají v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od osmi do 14 hodin, volební okrsky podle místa vašeho bydliště většinou zůstaly stejné jako při posledních, krajských volbách na podzim 2008. Ostatně, poznáte je podle české vlajky vlající na budově.
Takže, co s sebou: Volební lístky cestou do volební místnosti zapomenout můžete, u okrskové volební komise dostanete náhradní sadu. Neobejdete se ale naproti tomu bez občanského průkazu nebo pasu. Řidičský průkaz nestačí! V případě, že volíte v jiném okrsku, než je vaše trvalé bydliště, nezapomeňte také voličský průkaz.

V parlamentních volbách vybíráte jen jeden hlasovací lístek (tedy vybranou stranickou kandidátku). A i když jste ji vybrali už doma, přesto se musíte minimálně projít za plentou, aby byla naplněna dikce zákona o tom, že volby jsou svobodné a tajné. Za plentou vybraný lístek vložíte do úřední obálky (je šedá a orazítkovaná obecním či městským úřadem), kterou obdržíte u komise.

„Zároveň může volič vybrané politické strany zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u čtyř kandidátů vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku, například škrtání či dopisování, nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv,“ upozorňuje Cyril Štangl z krajského úřadu.

Při zdravotních problémech je možné s předstihem požádat obecní úřad o hlasování do přenosné urny, volební komise přijde za vámi domů. V tomto případě pochopitelně voličský průkaz nepotřebujete.

A kdo vlastně může volit? Každý občan ČR, který alespoň v druhý den voleb (tedy v sobotu) dosáhl 18 let.