„Když se mě kamarádi ptali, jaké si dávám šance, odpovídal jsem tak 15 procent. Výsledky voleb jsou pro mě hrozně pozitivní zpětnou vazbou,“ uvedl Haas.

POPTÁVKA PO ZMĚNĚ

Celkové výsledky voleb ho pochopitelně potěšily, vidí v nich druhou šanci pro ODSi celou koalici Spolu. „Těch 108 mandátů ukazuje velmi silnou poptávku po změně,“ podotkl pardubický zastupitel, který se neobává, že by se koalice ve složení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 po volbách rozhádala. Každá strana podle něj bude trvat na základních bodech svého programu, ale hádek o marginálie by se měli politici vyvarovat.

„Soudím podle mých zkušeností z předvolební kampaně v Pardubickém kraji. Tady jsme si úžasně rozuměli. Když ve čtvrtek kampaň končila, tak jsme si bez ohledu na výsledek voleb řekli, že se chceme v kamarádském duchu dál vídat i po volbách,“ podělil se o své zkušenosti z kampaně Haas.

Ten platí v krajském městě za konsenzuálního politika, kterého uznávají i jeho názoroví oponenti. Ostatněi v pardubickém volebním štábu hnutí ANO zaznívaly v sobotu večer hlasy, jak je dobře, že se Haas do sněmovny dostal. Osmačtyřicetiletý právník ovšem nechce rezignovat ani na komunální politiku. „Nechci odejít z Pardubic. Určitě nebudu kumulovat uvolněné funkce, to jsem vždycky kritizoval. Ale spojení funkcí poslance a řadového zastupitele může být efektivní,“ sdělil Haas.

PROČISTIT DŽUNGLI

Pardubický zastupitel už má jasno, čemu by se chtěl jako poslanec věnovat. „Musíme se snažit o pročištění legislativní džungle. Tady přes čtyři roky nevznikaly kvalitní zákony. Důležitá je také modernizace veřejné správy a budu prosazovat i neideologickou ochranu přírody, kterou ale nevidím ve formě různých nařízení,“ vysvětlil Haas.

Stěžejním tématem je pro něj i podpora sportu dětí a mládeže. V Pardubicích je známý jako trenér orientačních běžců, kvůli účasti na závodech nemohl v sobotu s kolegy sledovat sčítání hlasů ve volebním štábu Spolu. „Peníze na podporu mládežnického sportu jsou, ale nikdo se tomuhle tématu komplexně nevěnuje,“ dodal Haas.