Hlasovací část voleb do Evropského parlamentu v Pardubicích a v blízkém okolí měla neobvyklý závěr. Uzavření volebních uren oznámil nepřeslechnutelný sonický třesk nízkoletícího stoje JAS-39 Gripen, který se prohnal nad plochou místního vojenského letiště. V Pardubicích totiž celou sobotu probíhá Aviatická pouť a právě čtrnáctou hodinou odstartoval letový program.

Osmnáctiletý pár prvovoličů: Mladík volil Paroubka, dívka Topolánka

Před měsícem a pěti dny dosáhl Josef plnoletosti. První, co se mu, coby dospělému, postavilo do cesty byly volby do evropského parlamentu. Prý od začátku věděl, že k volbám půjde. "Politikou se nijak zvlášť nezaobírám, ještě tak možná tou světovou. Ta tuzemská mi totiž připadá jako jedno velké divadlo. Přesto jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych k volbám nešel," řekl našemu Deníku Josef z Polabin. Jako nezasvěcenému se Josefovi při předvolební kampani nejvíce vryly do paměti dvě strany - ČSSD a ODS. "Všude vidím jen Paroubka a Topolánka, a tak jsem se pochopitelně rozhodoval mezi nimi. Nakonec jsem zvolil Paroubka. Proč? Nevím, snad proto, že si myslím, že si toho dokáže víc prosadit a je podle mě větší autorita. Jinak mi to ale bylo úplně jedno," řekl nám s úsměvem Josef, který šel k volbám s rodiči v pátek večer. "Chtěl jsem taky zažít tu atmosféru, která ve volebních místnostech panuje. Trochu mě vyvedlo z míry, že jsme tam byli sami a za stolem na nás koukalo asi deset lidí z komise. Menší problémy jsem měl i za plentou. Zmátla mě propiska, která tam byla připravena, myslel jsem, že musím něco napsat nebo podepsat. Naštěstí mně pomohl táta. Potom už jen zbývalo hodit hlas do urny. Sice mě nejdřív zmátl odpadkový koš, který stál nedaleko zelené urny zhruba ve stejné výši, ale nakonec vše dobře dopadlo a já hodil obálku do té správné nádoby…," uzavírá se smíchem Josef. Stejné problémy však prý měla i jeho přítelkyně Jana, která osmnáctiny oslavila teprve ve středu. Ta volila na Dubině. Ale Topolánka. "Jí je to taky úplně jedno, ale prý jako rodina museli mít jednotný názor, tak všichni volili ODS," dodal Josef, jehož rodiče prý volili každý někoho jiného.

Výsledky voleb až v pondělí ráno

Volby do Evropského parlamentu odstartovaly v pátek úderem 14. hodiny také na Pardubicku. V celém okrese se otevřelo na 258 volebních místností, v samotných Pardubicích lidé dávali hlas svým kandidátům, kteří je budou zastupovat ve vzdáleném v Bruselu, ve dvaadevadesáti volebních okrscích.

Voliči volebního okrsku číslo jedna v Pardubicích mohli své lístky hodit v Základní škole Bratranců Veverkových. „Nápor tady nebyl, dva lidé zde již čekali před spuštěním voleb, dvě hodiny od jejich zahájení u nás odvolila zhruba padesátka lidí. Všechno probíhá normálně, žádný opilec,“ řekl s úsměvem zapisovatel volební komise Pavel Kupka. V prvním volebním okrsku je přitom zapsáno v seznamech přes osmnáct set oprávněných voličů.

První voliči přišli již v pátek

„Chodím volit pravidelně, čili jsem byl volit i dneska. Myslím si, že je to občanská povinnost každého člověka, který rozumně uvažuje,“ uvedl při odchodu ze školy pojmenované po vynálezcích ruchadla sedmdesátiletý důchodce. Ten si nemyslí, že by Brusel byl daleko. „Jsme členem Evropské unie a ta má také parlament. Tak proč bychom tam nezvolili své zástupce?“ Jak uvedl, volil sociální demokracii, stejně jako v předcházejících jiných volbách.

K volbám se vydali i mladí lidé, mezi nimi také jedenadvacetiletá Monika Jinochová, pro kterou šlo v jejím životě o první volby vůbec. Také ona měla jasno. „Jdu volit, jelikož jsem chtěla nějakou stranu, která je proti Lisabonské smlouvě, protože ji nechci. Nelíbí se mi, co má v podmínkách,“ říká ke kontroverznímu a z mnoha stran diskutovanému dokumentu, který si dopředu prostudovala a bavila se o něm v okruhu svých známých. „Vadí mi, že ztrácíme svou suverenitu jako stát. Já jsem národní, chci mít svůj národ. Volila jsem paní Bobošíkovou,“ prozradila mladá dívka, komu svěřila svůj hlas premiérová volička.

Evropský parlament a politický boj o jeho složení však spíše veřejnost nezajímá. I proto, že této problematice nerozumí. „Volit nepůjdu, i když z toho kdovíjakou radost nemám. Ale přiznám se, že stále nevím, co je pro nás přínosem. Takže z toho důvodu si nedovedu ani v nabídce stran vybrat. Asi je to chyba,“ nechal se slyšet muž středního věku.

Petr Doubrava, Jan Šafář, Jiří Sejkora