Krajské zastupitele a v některých obvodech i senátory mohli voliči vybírat do dnešní 14. hodiny. Pokud půjde sčítání hlasů podle plánu, mohly by být konečné výsledky známé kolem desáté hodiny večerní.

Online reportáž

Krajské a senátní volby v Pardubickém kraji

Celá on-line reportáž ZDE

„Rychlost sčítání bude záviset na práci jednotlivých volebních komisí. V některých okrscích se budou sčítat výsledky z krajských i senátních voleb, tam je předpoklad, že to potrvá
o něco déle. Největší nápor hlášených výsledků očekáváme mezi 17. a 18. hodinou.," vysvětlila ředitelka krajské správy Českého statistického úřadu Veronika Tichá.

Jako poslední patrně dorazí výsledky z velkých okrsků v Pardubicích, sto procent hlasů by mohlo být sečteno mezi desátou a jedenáctou hodinou večer.

Volby začaly včera úderem 14. hodiny. Žádné velké davy ale v prvních hodinách k volbám neproudily. Fronty, které po otevření místností vznikaly třeba při prezidentských volbách, se tentokrát neopakovaly.

Pár minut před druhou hodinou postávalo před volebními místnostmi v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích jen pár lidí v důchodovém věku.

„Jsem Pardubačka, ale většinu roku trávím na Seči na chatě. Do Pardubic jsem přijela hlavně pro to, abych viděla vnučku v tanečních. A když už jsem tady, tak i odvolím," řekla Erna Podhorská. Do urny hodila jméno kandidáta, který se 
v krajské politice již nějakou dobu pohybuje a jehož rodinu dobře zná. O kandidátovi do Senátu ani nepřemýšlela, jelikož netušila, že se do horní komory parlamentu v těchto dnech také volí.

„Byl bych rád, kdyby v če-le kraje zůstal současný hejtman Martin Netolický," nechal se slyšet Karel Bláha, který bere účast ve volbách jako své občanské právo a zároveň povinnost. „Žádné volby nevynechám," dodal.

Jana Jachová žije v Pardubickém kraji teprve krátce. „Tradičně volím Piráty. Proto jsem tentokrát vybrala koalici Pro otevřený kraj, které jsou součástí," řekla mladá žena.

František Kára je již pravidelným členem okrskové volební komise. „Mám za sebou kolem deseti voleb, ale přesnou evidenci si nevedu," podotkl muž, který se neobejde bez dobré knihy. Četbou si krátí čas ve chvílích, kdy volební místnost zeje prázdnotou.

„Hluchým místem bývá tradičně podvečer a potom doba před polednem. Nejvíce lidí chodí v pátek odpoledne, kdy volí cestou z prá-ce," dodal člen komise.

PRO NĚKTERÉ PREMIÉRA

Pro některé byly letošní volby premiérou. „Zatím nejsem rozhodnutý, koho budu volit. Z prvních voleb jsem nervózní. O politiku se zajímám jen okrajově, ale volby považuji za důležité, protože krajští zastupitelé budou rozhodovat o budoucnosti kraje," nechal se slyšet Jan Němeček z Pardubic, který se k volební urně chystá poprvé.

Někteří zase poprvé zažili, jaké to je být členem volební komise. „Do komise jsem šla, protože mi to nabídla moje kamarádka. Zároveň je to pro mě možnost trochu si přivydělat," poznamenala Adéla Nermuťová, která je členkou volební komise ve Spojile.

A co dělat, když zrovna nechodí voliči? „Počítám 
s tím, že při dlouhých chvílích, kdy nebudou chodit voliči, si budeme s ostatními komisaři povídat. Pokud ne, mám už připravenou i knížku," uzavřela Adéla Nermuťová.

Předvolební kampani chyběla témata

Ať už letošní volby dopadnou jakkoliv, konec předvolební kampaně nejspíš nepřivítají jen voliči, ale i samotní politici. V krajských volbách se totiž tentokrát silně nedostávalo témat, na kterých by se mohly jednotlivé politické strany vyprofilovat. Současná krajská garnitura za ty čtyři roky neměla žádný velký skandál, na který by mohli poukazovat oponenti. Témata jako zdravotnictví, doprava nebo školství má v programu každý a řešení se u jednotlivých subjektů skoro nijak neliší. Někteří se rozhodli populisticky využít současného strachu lidí
z migrační krize, i protiimigrační hlasy se ale budou tříštit mezi několik stran.
Chybějící silné téma nutilo politiky hledat náhražky. Že jste ještě před měsícem neznali jména ministrů? 
V posledních týdnech bylo možné se s mnoha z nich setkat, jelikož se v krajském městě střídali jako na orloji a ve funkci maskotů pak objížděli kraj. Těžko si lze představit, že by tahle komedie chyběla komukoliv bez masochistických sklonů… 

Milan Němec: Co je větší drama? Othello nebo volby?

Co bude větší drama, letošní krajské a senátní volby, nebo nová chystaná hra Východočeského divadla Othello, v níž hlavní roli ztvární oblíbený herec pardubického stánku Thálie Milan Němec?

„To se teprve uvidí," usmíval se v pátek Milan Němec při příchodu do volební místnosti na pardubickém Gymnáziu Dašická. „Premiéra Othella je až příští víkend, a tak se teprve dostávám do figury. Jak by řekl herec Bolek Polívka, ještě mi koukají nohy ze zadku postavy," nastínil složitý proces zkoušení nové inscenace Milan Němec.

„Uvidíme, jestli nakonec bude platit replika, kterou říká Othello na začátku hry Jagovi: „Lepší je nechat tak"," poznamenal člen Východočeského divadla, který si prý zatím netroufne odhadnout, jestli letošní krajské a senátní volby budou spíše tragédií či divadlem se šťastným koncem.

Připomněla mu snad předvolební kampaň divadlo? „Přiznám se, že jsem předvolební kampaň kromě billboardů, městské hromadné dopravy, potulky po městě a několika oživlých míst, kde se zástupci jednotlivých subjektů snažili o kontakt s voliči, moc nesledoval. Myslím však, že snad žádná z politických stran se nerozhodla pro nějakou show, která by připomínala divadlo. Na to by asi lidé ani moc neslyšeli," přemítal jeden z nejpopulárnějších herců v pardubickém divadelním souboru, který nechtěl prozradit, pro koho se nakonec rozhodl.

„Volba je pochopitelně tajná, ale ten, kdo chce, si určitě zjistí, koho jsem veřejně podporoval," vyjádřil se Milan Němec, jehož v pá-tek ráno pobavil s „volební" historkou jeho mladší syn při cestě do školy.

„Líčil mi, jak i u nich ve škole budou volby. On sice ještě nemá úplně přehled 
o tom, co všechno obnáší, ale velmi důrazně mi oznámil, že jestli na jeho židličce bude sedět komunista, tak nebude týden chodit do školy."

Z celé nemocnice hlasovali jen čtyři pacienti

Pacienti Pardubické nemocnice velký zájem o volby včera neprojevili. Svůj hlas do přenosné urny hodili jen čtyři z nich. Tři muži z geriatrie a jedna žena hospitalizovaná na kožním oddělení.

„Politické dění sleduji bedlivě. Naštěstí umím zacházet s moderními komunikačními technologiemi, mám tu tablet a přístup na internet," svěřil se František Kraus, který příští rok oslaví devadesát let. Volil jen do Senátu, pro krajské volby si nezařídil voličský průkaz. „Mylně jsem se domníval, že se volí do místního zastupitelstva a toho jsem se odmítl zúčastnit," uvedl Pardubák. „V případě Senátu jsem zvolil to menší zlo – kandidáta, kterého znám delší dobu," řekl, ale více konkrétní být nechtěl.

S přenosnou urnou zavítala do nemocnice členka volební komise Jana Růžičková s kolegyní. „Měli jsme v nemocnici nahlášeno šest voličů, ale dva si to rozmysleli. O Senát je o dost menší zájem než o jiné volby," zhodnotila Jana Růžičková.

S přenosnou volební urnou se chodí také do domácností k nepohyblivým lidem a do věznice.

Kam jít volit? Ptali se lidé z Černé, kde panuje bezvládí

Někteří občané z Černé včera váhali, kam vlastně jít volit.

Zdejší obecní úřad totiž zeje od poloviny září prázdnotou, starostka Lucie Panchártková i celé zastupitelstvo rezignovalo.

Obec čeká, až ministerstvo vnitra stanoví správce, který bude zajišťovat její základní „životní funkce", a to až do předčasných voleb, ve kterých si obyvatelé vyberou nové zastupitele. Ty však nebudou dříve než
v únoru příštího roku.

Náhlý odchod celého vedení Černé ale vážně ohrozil konání jiných voleb, a to těch krajských, které probíhají ještě dnes do druhé hodiny odpolední.

VŠE JE PŘIPRAVENO

„Zastupitelstvo obce Černá u Bohdanče mělo sedm členů, z nichž šest podalo rezignaci. Žádný ze zastupitelů přitom nemá náhradníka, který by na uvolněný mandát nastoupil," vysvětlil už před časem ředitel krajského úřadu Jaroslav Folprecht. Sedmý zastupitel rezignoval ještě dříve než jeho kolegové. Jelikož obec se 19. září ocitla bez starosty, bez zastupitelů a obecní úřad neměl ani žádné zaměstnance, kteří by zajistili plnění úkonů před krajskými volbami, musel krajský úřad přenést všechny povinnosti spojené s volbami na Městský úřad Lázně Bohdaneč.

„Všechno pro krajské volby v Černé je připravené," ujistil ještě před začátkem hlasování o nové podobě hejtmanství tajemník Městského úřadu Lázně Bohdaneč Jaroslav Mrázek.

Volební místnost byla pro občany Černé otevřena 
v obecním úřadě, jak jsou zvyklí. Do stejného místa opět zamíří zřejmě v únoru, tentokrát kvůli hlasování 
o vlastní samosprávě.

2012: VÝCHODOČEŠI

V roce 2012 přišlo o podobě krajského zastupitelstva spolurozhodnout 107 občanů Černé. S 27 procenty u nich zvítězili Východočeši, druzí byli komunisté.

(dub, pro, td)