Opravená sokolovna Na Olšinkách se v sobotu během dne otevřených dveří poprvé ukázala veřejnosti.

„Prokouklo to. Strop v hlavním sále je úžasný. Pamatuji si zdejší Šibřinky a doufám, že se sem zase vrátí. Je to tradice, akce, která má věhlas," podělila se o své dojmy návštěvnice Pavlína Koucunová z Pardubic. Zmínila přání řady Pardubáků: zase si užít Šibřinky – tradiční maškarní plesy Sokola Pardubice pořádané už od roku 1868. Po otevření sokolovny v roce 1923 se obyčejně konaly tam, a to vždy v únoru.

„Šibřinky jsou oblíbená akce, velmi rádi bychom je tu pořádali. Ale co to udělá s opravenými prostory, když sem pustíme takové množství lidí?," ptá se s obavami starostka Sokola Pardubice Lenka Pařízková. „Budeme to ještě řešit," přislíbila a dodala, že jsou otevřeni všem Pardubákům, že rozhodně nejsou uzavřenou komunitou.

Sály jsou už teď téměř obsazené

Sokolovna byla po náročné rekonstrukci otevřena teprve v pátek a už je v plném provozu. Zítra už budou v budově cvičit děti i senioři. „Kapacita objektu se nerozšířila, sály jsou téměř obsazené," uvedla Lenka Pařízková. Případní zájemci o pronájem by si proto měli pospíšit.

Stavba stála 128 milionů korun a o rok ji prodloužily problémy s původním dodavatelem prací a následně i nové výběrové řízení.

Budova si zachovala svůj původní historický ráz, přesto splňuje požadavky na moderní sportoviště pro stovky sportovců různých odvětví .
Obrovskou změnu zaznamenají návštěvníci sokolovny již při vstupu.

Z vestibulu je nyní díky odkrytí původních dveří vidět do zrenovovaného hlavního sálu s historickým stropem.

Největší proměnou prošly šatny v suterénu, z nichž zmizely původní příčky a vznikl otevřený prostor s turniketem, desítkami uzamykatelných šatních skříněk a převlékacími kabinkami. Sportovní stánek má nyní také potřebný bezbariérový přístup s výtahem, maminky se dočkaly kočárkárny a nová jsou také všechna sociální zařízení včetně sprch.

Pavlína Roztočilová