Legendární vrtulník Sikorsky UH-60A Black Hawk (v překladu Černý jestřáb) létal v úterý nad Kunětickou horou. Na Pardubicko stroj zamířil kvůli výcviku leteckého hašení na letišti v Kuněticích.

Během cvičení se hasiči seznámili se strojem Black Hawk. „Nacvičovalo se nasazení závěsného vaku na vrtulník a jeho plnění volným nořením z vodního zdroje," uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Nácvik byl určen pro profesionální jednotky, ale také pro dobrovolné jednotky hasičů. Požár v Českém Švýcarsku ukázal, že při leteckém zásahu je potřeba hasit za využití vaků s objemem alespoň 3 000 litrů.

„Na území České republiky je v období od 15. července do 15. září zajišťována letecká hasičská služba nad rámec leteckých prostředků Letecké služby Policie ČR a prostředků soukromých provozovatelů. Je zajištěna technikou UH-60A Black Hawk s bambivakem o objemu 3 000 litrů," doplnila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Technika, která je určena pro hašení lesních požárů, je umístěna na letišti v Přerově a na letišti v Roudnici nad Labem.