Dobrá zpráva pro obyvatele okolí letiště se možná rýsuje na obzoru. Státní podnik LOM Praha, který na pardubickém letišti provozuje Centrum leteckého výcviku uvažuje o možném stěhování části leteckého parku.

Jeho výsledkem by mohlo být přesunutí kompletního výcviku létání ve vrtulnících na letišti v Přerově v majetku LOM Praha a to v horizontu jednoho až pěti let. Ovšem jen za předpokladu, že nastanou příznivé podmínky. „Je to pouze jedna z možných variant, vše závisí na výsledcích řady jednání,“ uvedl ředitel Centra leteckého výcviku Jaroslav Špaček. Tato možná varianta, kterou Centrum leteckého výcviku prezentovalo na setkání se starosty počítá s tím, že v Pardubicích by už nezůstaly vrtulníky, pouze letouny Albatros a Zlín.

Přesun do Přerova si ostatně Centrum leteckého výcviku z Pardubic vyzkouší už v letošním roce a to v říjnu, kdy pardubické letiště čeká plánovaná dvouměsíční odstávka kvůli údržbě pojezdových ploch.

Stíhače Gripen jsou v Pardubicích až do 2. května.
V Čáslavi servisují řídící věž. Gripeny jsou proto v Pardubicích

Další dobrou zprávou z letiště, která je podstatně jistější, je zásadní obměna leteckého parku.

Centrum leteckého výcviku hodlá ze svého arzenálu vyřadit staré stroje ruské konstrukce Mi-2. Tyto lehké vrtulníky z šedesátých let u nás prakticky provozuje už jen Centrum leteckého výcviku v Pardubicích a to k výcviku pilotů pro armádu. Na těchto strojích se budoucí piloti vrtulníků učí létat.

Enstrom 480BZdroj: www.enstromhelicopter.com

Jako náhrada starých „dvojek“ CLV pořídilo čtyři kusy strojů Enstrom 480B. „Tento typ je proti stávajícím výrazně méně hlučný,“ uvedl Jaroslav Špaček, ředitel Centra leteckého výcviku s tím, že k obměně dojde už letos v létě. Jeden ze strojů MI-2 přesto ještě v Pardubicích zůstane. Létat už ale bude jen výjimečně.

Stroje MI-2 vznikly v šedesátých letech. První let absolvovaly v roce 1961 v tehdejším Sovětském svazu. Sériová výroba ale probíhala v Polsku. Ve vojenském zařazení se u nás objevily v roce 1980. Sloužily také u policie či záchranné služby.

Současným nástupcem těchto vrtulníků v letectvu Armády České republiky jsou vrtulníky W3A Sokol, které vychází právě z konstrukce strojů MI-2.

Ilustrační foto
TOP 09, lidovci a Nestraníci půjdou do voleb společně