Dobrá zpráva pro obyvatele okolí letiště se možná rýsuje na obzoru. Státní podnik LOM Praha, který na pardubickém letišti provozuje Centrum leteckého výcviku uvažuje o možném stěhování části leteckého parku.

Jeho výsledkem by mohlo být přesunutí kompletního výcviku létání ve vrtulnících na letišti v Přerově v majetku LOM Praha a to v horizontu jednoho až pěti let. Ovšem jen za předpokladu, že nastanou příznivé podmínky. „Je to pouze jedna z možných variant, vše závisí na výsledcích řady jednání,“ uvedl ředitel Centra leteckého výcviku Jaroslav Špaček. Tato možná varianta, kterou Centrum leteckého výcviku prezentovalo na setkání se starosty počítá s tím, že v Pardubicích by už nezůstaly vrtulníky, pouze letouny Albatros a Zlín.

Přesun do Přerova si ostatně Centrum leteckého výcviku z Pardubic vyzkouší už v letošním roce a to v říjnu, kdy pardubické letiště čeká plánovaná dvouměsíční odstávka kvůli údržbě pojezdových ploch.

Další dobrou zprávou z letiště, která je podstatně jistější, je zásadní obměna leteckého parku.

Centrum leteckého výcviku hodlá ze svého arzenálu vyřadit staré stroje ruské konstrukce Mi-2. Tyto lehké vrtulníky z šedesátých let u nás prakticky provozuje už jen Centrum leteckého výcviku v Pardubicích a to k výcviku pilotů pro armádu. Na těchto strojích se budoucí piloti vrtulníků učí létat.

Enstrom 480B

Jako náhrada starých „dvojek“ CLV pořídilo čtyři kusy strojů Enstrom 480B. „Tento typ je proti stávajícím výrazně méně hlučný,“ uvedl Jaroslav Špaček, ředitel Centra leteckého výcviku s tím, že k obměně dojde už letos v létě. Jeden ze strojů MI-2 přesto ještě v Pardubicích zůstane. Létat už ale bude jen výjimečně.

Stroje MI-2 vznikly v šedesátých letech. První let absolvovaly v roce 1961 v tehdejším Sovětském svazu. Sériová výroba ale probíhala v Polsku. Ve vojenském zařazení se u nás objevily v roce 1980. Sloužily také u policie či záchranné služby.

Současným nástupcem těchto vrtulníků v letectvu Armády České republiky jsou vrtulníky W3A Sokol, které vychází právě z konstrukce strojů MI-2.