A pochod Praha – Prčice je skutečně masovou záležitostí. Letošního 48. ročníku se zúčastnilo 19.217 turistů, včetně výpravy redakce Pardubického deníku.
Pochod do středočeského městečka Sedlec-Prčice je oblíbený také z toho důvodu, že si každý může vybrat trasu dle libosti. Nejdelší cesta z Prahy do Prčice měří 70 kilometrů a k účasti potřebujete i povolení od lékaře, že takovou porci kilometrů opravdu zvládnete.

My si vybíráme podstatně kratší trasu, která vede z Olbramovic a měří 33 kilometrů. Pro tuto cestu se nakonec rozhodlo 1741 účastníků pochodu. Na výběr byly rovněž trasy dětské či vozíčkářské.
Kdo by na trase očekával nějaké velké závodění, byl by nejspíše zklamán. Na pochodu vládne pohodová atmosféra, to nám ale nebrání od startu v Olbramovicích počítat, kolik turistů se nám podaří předběhnout. Zhruba po hodině nás to ale přestává bavit, skončili jsme někde u čísla 70.

S přibližujícím se cílem se to všude jen hemží občerstvovacími stanicemi. Někdy to jsou velké stánky s bohatým sortimentem, jindy pouze malý stoleček, na kterém stojí přenosná pípa.
Na náměstí v Prčici nás přivítá ohromný mumraj. Všechny trasy mají jeden společný cíl, a tak se všichni účastníci pochodu sejdou odpoledne právě na tomto náměstí. Jak jsme posléze zjistili, nebyl úplně dobrý nápad rozdělit se těsně před cílem. Mobilní síť je totiž přetížená množstvím volajících, a tak kolabuje a domluva na místě srazu je tudíž absolutně nemožná.

Co je potřeba pochválit, je organizace zpáteční cesty, kterou zajišťuje kyvadlová doprava na blízkou železniční stanici v Heřmaničkách. A možná i proto se turisté na tento tradiční pochod stále vrací. Takže zase za rok. Sejdeme se v Prčici…