Vítěz voleb, Změna pro Choltice s pěti mandáty, chtěl do čela městyse nominovat Vendulu Fižovou. Ukázalo se však, že ostatní tři strany mají jiný názor a v jedenáctičlenném zastupitelstvu i těsnou většinu šesti hlasů.

Hluboký příkop

„Velmi mě mrzí ten hluboký osobní příkop," uvedla na ustavujícím zastupitelstvu Vendula Fižová. „Nevím, co se stalo tak hrozného, že ten příkop nechce zmizet. Přišla jsem s myšlenkou nevytvářet koalici, ale spolupracovat se všemi. Nabídla jsem Tomáši Bolkovi post místostarosty a předsedy jednoho z výborů. Prý by to nefungovalo. Spolupráce se nezdařila a mě to mrzí," dodala Vendula Fižová.

„Je škoda, že ta schůzka byla jen mezi čtyřma očima. Chtěl jsem u ní všechny zvolené členy. Mám trochu jiný styl práce, nedovedu si vzájemnou spolupráci představit," reagoval Tomáš Bolek.

„Volby jsme nevyhráli, to si uvědomuji. Také nabízím spolupráci, ale v trochu jiném duchu. Nebráním se žádné spolupráci, ale musí být férová a otevřená, ne jen mezi čtyřma očima. Náš program je podobný, ale s tímto se nemohou ztotožnit," doplnil Tomáš Bolek.

Hlasování v prvním kole poměrem 5:6 zamítlo po vzrušené debatě návrh na zvolení Venduly Fižové. Následující desetiminutová přestávka na dohadovací řízení a poradu zastupitelů pak přinesla druhé kolo volby, kde byl už poměrem 6:5 zvolen staronový starosta Tomáš Bolek.

Jedovatá tečka

Jako místostarosta byl pak zvolen Jan Pavlík. Nesmiřitelné názorové rozdělení zastupitelstva podtrhla i jedovatě znějící odpověď na návrh, aby finančnímu výboru předsedala profesně zkušenější, ale opoziční zastupitelka Marie Fižová. „Myslím, že nejdůležitější pro paní Fižovou je, aby dodělala obecní kroniky," utnul návrh stroze starosta Tomáš Bolek.