Pět obcí a měst již oslovilo pardubický úřad práce s tím, že by uvítaly pomoc nezaměstnaných při úklidu sněhu.

„Evidujeme požadavky obcí zejména z Chrudimska a Svitavska. Na Pardubicku tolik sněhu nenapadlo," uvedl včera ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl. Úřad je schopen zajistit pomocníky pro boj se sněhem v rámci veřejně prospěšných prací. „Můžeme maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí," potvrdil Petr Klimpl.

Institut veřejně prospěšných prací je určen zejména pro dlouhodobě nezaměstnané. „Nezaměstnaných je čím dál tím méně. Kritéria pro získání lidí v rámci veřejně prospěšných prací se každý rok mění a jsou přísnější," uvedl starosta Svratouchu Jiří Socha. Obec se potýká s velkými přívaly sněhu a je jednou z těch, které se už na úřad práce obrátily. Přestože má dva stálé zaměstnance technických služeb, uvítala by i dalšího pracovníka. „Naši lidé uklízí ve dvou jedenáct kilometrů komunikací," dodal starosta Svratouchu.

Institut veřejně prospěšných prací podle tiskové mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřiny Beránkové umožňuje dlouhodobě nezaměstnaným, aby si oživili nebo získali pracovní návyky a snáze našli stálou práci. „Měsíční výše příspěvku ÚP ČR v rámci tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti vzrostla od 1. ledna 2017 na 15 tisíc korun," doplnila Kateřina Beránková.