Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek vyhlásil válku dluhům v krajských nemocnicích.
Přelomové prohlášení zakazuje všem nemocnicím pod patronátem krajského úřadu od října letošního roku hospodařit bez ztráty.

Ukazuje se, že i sociální demokracie si uvědomuje, že nalévání peněz do podniků bez absolutní kontroly, jak je tomu již dlouhodobě činěno především v pardubické nemocnici, je výsměchem všem, kteří poctivě platí daně.

V čem je úskalí zadluženosti?

Po letech nehospodárného vedení krajských nemocnic, a to jak pod vedením ČSSD, tak i ODS a všech dalších koaličních partnerů, se prohlášení hejtmana jeví jako zcela racionální rozhodnutí.

Úskalí zadluženosti však spočívá v něčem jiném, a o tom prozatím nepadlo ani slovo. Samotné neakceptování dalšího zadlužení ještě neznamená, že se tak skutečně stane. Dokonce je více než pravděpodobné, že dluhy budou dále narůstat.

Snad nejsou dluhy nemocnic zkreslené

Důvodem je, krom dalších objektivních příčin, především neexistence osobních a finančních odpovědností managementu nemocnic a krajských úředníků.
V této souvislosti mi nedá se nezeptat, zda k takto odpovědným osobám nepatří i krajská radní zodpovědná za oblast zdravotnictví Markéta Tauberová?
V poslední době, kdy je problém krajských nemocnic konečně medializován a předkládán veřejnosti, je paní radní Tauberová tou poslední odpovědnou osobou, jejíž vyjádření v médiích postrádám.

Závěrem si dovoluji popřát panu hejtmanovi úspěch ve svém konání. Přestože se celé prohlášení může jevit jako předzvěst blížících se krajských voleb, k rychlému sešlápnutí brzdy v zadlužování nemocnic musí dojít.

Jenom doufejme, že zveřejněné částky celkového zadlužení krajských nemocnic nejsou zkreslené a celkový dluh již dávno nepřekročil únosnou mez. Mohlo by se totiž stát, že ne současná vládní koalice, ale krajská koalice (ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj) pohřbí veřejné zdravotnictví v kraji.

Miroslav Drobný, krajský tajemník Věcí veřejných