Výběrová řízení na ředitele středních škol šla jako po drátku. Ovšem jen do chvíle, kdy výběrová komise prohlásila současnou ředitelku Gymnázia Dašická Jitku Svobodovou za nevhodnou kandidátku.

Nesouhlasný dopis

Vedení Pardubického kraje nejspíš neočekávalo, že se proti tomuto doporučení postaví nejen pedagogický sbor gymnázia, ale také vedení pardubické radnice.
„Znepokojuje mě, že kraj dosud  s městem o této věci nehovořil, přestože změna ve vedení školy se týká převážně pardubických dětí. Překvapuje mě, že dosavadní ředitelka gymnázia, která se může chlubit vynikajícími výsledky, neobhájila svůj post a velmi by mě zajímaly konkrétní důvody nespokojenosti kraje s jejím dosavadním působením," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, která poslala nesouhlasný dopis hejtmanovi Pardubického kraje Radko Martínkovi.

Nutno podotknout, že názor komise je pouze doporučující. O tom, zda se Jitka Svobodová stane nebo nestane ředitelkou, budou rozhodovat krajští radní. Důvody, proč Jitka Svobodová nesplňuje požadavky kraje, zatím radní Jana Pernicová nesdělila. „Z hlediska legislativních podmínek zatím není možné sdělovat bližší informace. Nejprve o tom musí jednat zástupci samosprávy," řekla krajská radní zodpovědná za školství.

Pardubická primátorka ovšem považuje výběrové řízení za neprůhledné a nechápe, jaká měl kraj očekávání.
„Studenti Gymnázia Dašická vykazují dlouhodobě vynikající znalosti, bodují v celonárodních i mezinárodních soutěžích a projektech, devadesát pět procent absolventů odchází na vysoké školy a úspěšně je absolvují. Nechápu tedy, jaká další očekávání v ředitelku Pardubický kraj, jako zřizovatel, skládal," konstatovala Štěpánka Fraňková.
„Důrazně žádám kraj o to, aby při výběru ředitele gymnázia postupoval objektivně a s plnou zodpovědností za vzdělávání našich nejnadanějších dětí. V minulosti se hovořilo o slučování pardubických gymnáziía já jen doufám, že toto není první krok. Byl by to totiž krok velice špatný," dodala primátorka Pardubic, která je současně krajskou zastupitelkou.

Nedobrý pocit

Nepříjemně překvapený nad situací kolem ředitelky gymnázia je i pardubický radní Jan Němec.
„Z celé situace mám velice nedobrý pocit. Vypadá to, že vedení kraje trestá svého manažera za dosažený úspěch a co je horší, za vlastní názor. Naskýtá se také myšlenka, jestli se stávající vedení nesnaží odstranit nepohodlné lidi ještě před krajskými volbami. Věřím, že tomu tak není a Rada Pardubického kraje svůj postoj ještě přehodnotí," podotkl Jan Němec.

Jitka Svobodová řídí Gymnázium Dašická od roku 2005, kdy ho převzala po dlouholetém úspěšném řediteli Josefu Kubátovi. Loni bylo gymnázium podle výsledků státní maturity sedmou nejlepší školou v České republice.

(dub)